Citat:
Ursprungligen postat av
Snubban007
Nej jag håller mer och mer med er.. han har nog tyvärr råkat ut för något.. olycka eller våldsbrott..
Att han hoppade av tåget och gick med de bestämda steg man såg på perrongen, för att gå och ta sitt liv.. nej det köper inte jag..
Frågan har garanterat blivit ställd.. Men i riktning som man ser P gå.. vad finns där? Vad ser Patrik framför sig när han går där på perrongen?
Han ser DET RIKTIGA STATIONSOMRÅDET .
Har för mig att detta "lilla liknande ett pendeltåg"som Patrik åkte stannar "i början", på änden på stationområdet ...
På andra sidan om pylontunneln , stannar "de riktiga" stora långa tågen. Man går typ förbi/ under/vid sidan om den för att komma till stora resecentrumet.
Det är ifrån den andra sidan om pylontunneln som hissar och trappor (kommer inte ihåg om det finns rulltrappor hmm,någon som har koll på det ?)går /upp och ner just till dessa "stora" långa tåg .Man kan ju inte komma vidare till fortsatt resa utan att ta sig upp i Pylontunneln,men det vet vi ju redan....
Varför Bergslagståget stannar där det gör i änden på stationen är ju för att det efter en kvart åker bakåt söderut ,på ett typ eget spår (som är ett återvändsspår,tar liksom slut vid Hallsbergs station) ,så det är helt onödigt för det att åka vidare på de spår som ALLA de andra tågen gör .
SÅ ! Det Patrik såg var en större samlingsplats rakt utanför pressbyrån som ligger inuti station. En stor yta för väntande passagerare.Såklart han drogs dit ,där det finns parkbänkar och resetavlor med tågtider och fullt utav folk .Det riktiga tågstationsområdet kan man säga .
Man kan säga att där han gick av ligger lite avigt jämfört med där de flesta går av och på .Så att han vandrade på med bestämda steg beror faktiskt på att man känner av ATT det är "därborta" som det är den verkliga tågruljangsen.
E du med ?