Citat:
Ursprungligen postat av
Tinuviel
Ja, det är en stark kontrast gentemot den tillrättalagda bild av sockervadd och kärlek vi presenteras av arrangörerna och till viss del media (även om intresset från de sistnämnda verkar ha minskat - vad jag kunde se var det bara slasksajten Nyheter24 som lyfte den "utvidgade strejken" i en större artikel).
Man kan också relatera detta till polisens passivitet. Det kanske inte bara har med en passiv ledning och dubbla signaler från politikerna att göra när de nu avstår från att ingripa - det kanske även är så att man skulle få en ohanterlig mobb i sina händer om man försökte.
Men det om något skulle vända opinionen till att öppet ifrågasätta det som nu sker.
Det finns vid sidan av den politiska dimensionen en problematik som rör hur poliserna upplever sin situation, vilka förutsättningar dom ges att klara av uppgiften, hur ser logistiken ut? Jag har alltsedan YB Södermalms tweet haft känslan av att det var menat som en provokation, gör polisen ingenting och skyller på politikerna så måste till slut politikerna agera.
Att hantera en enda misstänkt illegal afghan tar stora resurser ur en redan ansträngd kår. Enligt uppgift så får två poliser efter ett gripande lägga ca 6 timmar på att utreda vem vederbörande är när det är gjort så ska ha beredas plats på ett redan överfullt förvar. Jag tror det finns 350 platser i Märstas förvar, samtliga platser är ständigt upptagna. Efter en hel arbetsdag så måste dom släppa den lille illegale afghanen med uppmaningen att han ska anmäla sig regelbundet hos polisen. Afghanen skyndar tillbaka till trappan och vi står på ruta 1 igen.
Även jag skulle känna mig uppgiven efter en sån dag om man dessutom vet att kollegorna jagat kriminella skyttar i förorten samt misslyckats med att freda en akutmottagning pga låg bemanning så skulle jag knappt vilja visa mig i fikarummet nästa dag.
/Provokatör