Citat:
Ursprungligen postat av
Pfaster
Så man hör inte hemma i Sverige för att man anser det konstigt att en kvinnlig "journalist" gör ett "reportage" i en ubåt med en ensam man kl 19:30 på kvällen iklädd blus och kjol? Eller för att man tror dom vänstrat eftersom sista kända bilden på henne troligen visar knullruffs?
Har du sett någon kvinnlig journalist ha sitt hår hastigt och slarvigt uppsatt när hon gör sitt "reportage"? Hon ser inte heller sminkad ut, även om det är svårt att avgöra det hellt hundra på bilden.
Det beror väl på var man gör sitt reportage. Det är inte helt lätt att göra en prydlig uppsättning själv, om man inte vill ägna mycket tid åt det, och det verkar ju lite löjlgt att åka till Björn Axen för att göra en uppsättning, för ett ubåtsreportage (skillnad om det vore Nobelfesten) . Bilden som finns på henne är kanske från gymet, när hon rensat ogräs i trädgården (enda funktionen av uppsättningen är att slippa få hårtestar i ansiktet snarare än att det ska se snyggt ut).