Citat:
Ursprungligen postat av
Woozah
Nej, men nu pratar du om helt vanliga sjunkningar. Han har uppenbart saboterat ubåten (enligt mig) och då är det som sagt inte helt omöjligt att den är vattenfylld.
Jag vet mycket väl hur en ubåt fungerar, jag tror bara att han sänkte den medvetet.
Vad skulle motiven till det vara?
Han har spenderat minst tiotals, kanske hundratals miljoner på projektet, och så skall han sänka den, for what reason? Försäkringsbedrägeri?
Och då "råkade" hon finnas med när det skedde?
Eller anser du att det var en del av mordplanen, att hon skulle gå till botten med ubåten för att aldrig hittas?
Skulle han verkligen ha gjort detta på 7 meters djup?
Nej, det troliga är att han försökt sig på henne, kanske en flört som utmynnade till våldtäckt då hon varit för fin för honom, och sedan efteråt när han fattar vad han gjort (eftersom han är känd och detta kan förgöra hans rykte om det kommer ut) så dödar han henne och kommer på historien med att hon släppts av bla. bla.