Citat:
Ursprungligen postat av
allie3831
En psykiatiker måste faxa in en "beställning" på handräckning vid psykisk tillstånd. Det går inte bara och ringa polisen och be dom köra folk till psykakuten.
Har personen ifråga inte varit i kontakt med psykiatrin förut är det nog ingen läkare som skriver någon sådan begäran.
Det är inget olagligt att må psykiskt dåligt.
Tror att P kan hålla sej undan för att främst hans far har varit påstridig med att han ska in under vård.
Mycket möjligt att P sökt vård och polisen vet att han håller sej undan främst sin far. Därav polisens ljumma intresse.
Det fetade:
Nej, det går inte. Bara om personen utgör uppenbar fara för sig själv eller andra. Exempel på det kan vara att någon hotar ta sitt liv eller att hota någon annan med ett vapen. Det räcker naturligtvis inte med att personen "bara" mår psykiskt dåligt.
Men i det här fallet var det ju en person som anmälts till polisen som
försvunnen person och
kanske kunde vara under psykos.
Det är ju inte omöjligt att polisen gjort en utryckning för en första bedömning om han verkat helt psykotisk och inte verkat ha någon som helst förmåga att ta hand om sig själv. Bara min gissning.
Tror inte så mycket på att Patrik håller sig undan frivilligt.