2017-07-29, 14:51
  #84805
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Inge M:s uppmärksamhet fokuserades på paret Palme just som han anade att något var på gång. Han såg att en man snabbt gick ikapp bakom dem och trodde att det skulle bli ett rån eller något. Från det tillfället är jag rätt säker på att hans uppgifter är korrekta.

Hans uppgifter om vad som hände innan är nog mer osäkra. Han ser sällskapet med Anders B men kanske inte placerar det exakt i tiden. Och framför allt så kan han något senare ha förväxlat den väntande Anders B med den man som sedan attackerade LOP.

Även Nicola F tycks ha förväxlat den förföljande mannen med Anders B. Tydligen hade de samma färg på jackan. Att AB:s jacka slutade något över grenen medan den förföljandes jacka gick ner halvvägs på låren är kanske inte sådant man lägger märke till i en vardaglig situation.

Sammanfattningsvis: Gm behöver inte ha stått och väntat vid Dekorima.

Precis, jag tror att vi åtminstone ska vara försiktiga med IM:s uppgifter om den väntande gärningsmannen. Det är något som inte stämmer med hans berättelse tycker jag.

Jag får intrycket att han vill berätta något han inte kan berätta, dvs han såg inte riktigt GM så där värst långt innan skotten. Han tittade runt i omgivningarna och slängde väl en blick då och då mot Dekorima.

Det kan ha varit andra personer som stod/rörde sig där (och det var det ju också - Fauzzi, Hellgren exempelvis).

Och hur förhåller det sig egentligen med Cecilia A:s uppgifter om GM som sneddade in mot Dekorima bakom paret Palme som då alltså också sneddade in från trottoarkanten ungefär vid reklampelaren?


Om det var AB:s sällskap vet jag inte men hela historien om händelseförloppet före skotten är oskarp i konturerna.

Att IM satt i bilen i flera minuter är däremot klarlagt. Men vad såg han egentligen före mordet?

Däremot är givetvis hans uppgifter om själva mordet, GM:s mo och GM:s signalement oerhört värdefulla. Bästa vittnet på den punkten.
Citera
2017-07-29, 22:48
  #84806
Medlem
riskybizzys avatar
Carl Winoff som ogillade Palme, hade tillgång till vapen och bil, erkänner i denna artikel från 94 att han befann sig på sveavägen under mordkvällen. Körde runt i en gul vw pickup enligt egen uppgift. Varit föremål för polisens intresse. Ingen jag hört om tidigare. Edit, han figurerar tydligen i da costa fallet också.

https://drive.google.com/file/d/0BxuBxyn2s5hMZUVMV2wyWTdwMEE/view
__________________
Senast redigerad av riskybizzy 2017-07-29 kl. 23:35.
Citera
2017-07-29, 22:59
  #84807
Medlem
riskybizzys avatar
Vittnet Alf såg Grandmannen igen på årsdagen för mordet. Finns mördaren på bilden lyder rubriken?

https://drive.google.com/file/d/0BxuBxyn2s5hMUlgyV3ZaM0tqQ1E/view
Citera
2017-07-29, 23:00
  #84808
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Precis, jag tror att vi åtminstone ska vara försiktiga med IM:s uppgifter om den väntande gärningsmannen. Det är något som inte stämmer med hans berättelse tycker jag.

Jag får intrycket att han vill berätta något han inte kan berätta, dvs han såg inte riktigt GM så där värst långt innan skotten. Han tittade runt i omgivningarna och slängde väl en blick då och då mot Dekorima.

Det kan ha varit andra personer som stod/rörde sig där (och det var det ju också - Fauzzi, Hellgren exempelvis).

Och hur förhåller det sig egentligen med Cecilia A:s uppgifter om GM som sneddade in mot Dekorima bakom paret Palme som då alltså också sneddade in från trottoarkanten ungefär vid reklampelaren?


Om det var AB:s sällskap vet jag inte men hela historien om händelseförloppet före skotten är oskarp i konturerna.

Att IM satt i bilen i flera minuter är däremot klarlagt. Men vad såg han egentligen före mordet?

Däremot är givetvis hans uppgifter om själva mordet, GM:s mo och GM:s signalement oerhört värdefulla. Bästa vittnet på den punkten.
Jag blev bara lite förvånad över att du i båda dina alternativ placerade skytten väntandes vid Dekorima, eftersom du redan från början verkade betvivla denna dåvarande trådsanning.
Citera
2017-07-30, 02:21
  #84809
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Jag tror att mannen med den fladdrande rocken var CGÖ och att mannen med den blå jackan var CP.

Blir lite förvirrad av detta, menar du att Christer P var ett par hundra meter från mordplatsen utomhus vid skotttillfället, men att han inte var inblandad i mordet? Eller menar du att han skulle vara inblandad, och på något sätt samarbeta med CGÖ?
Citera
2017-07-30, 08:59
  #84810
Medlem
brutalares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av riskybizzy
Vittnet Alf såg Grandmannen igen på årsdagen för mordet. Finns mördaren på bilden lyder rubriken?

https://drive.google.com/file/d/0BxuBxyn2s5hMUlgyV3ZaM0tqQ1E/view
Om det nu var mördaren han såg på mordplatsen så måste det ju isåfall vara Christer A som tydligen också åkte dit på årsdagen ett flertal gånger.
Citera
2017-07-30, 11:23
  #84811
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Yes, jag intresserar mig endast för de första spontana vittnesmålen. Bra. Exempelvis kommer både Leif L och Hans J långt senare (månader, år...) med förändrade utsagor vilket starkt sänker deras trovärdighet i mina ögon. HD-vittnena är, som jag ser det, ingenting förutom Christer K som möjligen talar åtminstone delvis sanning förutom att han inte såg CP utan en annan man.

Lämnar Lisbeth P utanför så länge. Skulle möjligen lägga in hennes första uppgift till Rimborn om "2 män från Ustasja" men det känns inte meningsfullt just nu.

Här en lista över vittnesmål jag finner intressanta. Sätter en stjärna vid dem som är extra intressanta:

*Leif Kahlbom - WT-man i gränd Västerlånggatan 19-19.30 mordkvällen ("civilpolisen").
*Ulla Strömbäck Larsson - detaljerade signalement två ännu ej identifierade WT-män Gamla stans tunnelbana+Schönfeldts gränd. ca 20.35 mordkvällen.
*Karin G - man med WT Kammakargatan/Sveavägen 21.20.
*Per Mellberg - detaljerat signalement man Gamla stans tunnelbana. 20.38.
Ingrid Lange - detaljerat signalement man Gamla stans tunnelbana. 20.40.
Leila Kangasviri - detaljerat signalement man Gamla stans tunnelbana. 20.40.
Birgitta Wennerling - detaljerat signalement man vid Grand, troligen Christer P. 20.55.
*Göran Fredricius - tysktalande man köpte biljett till Bröderna Mozart. Ej identifierad? 21.
Hubert Falk - detaljerat signalement man vid Grand. "Hurtbullen". 21.
*Gudrun Wigerstam -detaljerat signalement man Tegnérgatan. Ev GM. 22.35.
*Margareta Storhök -detaljerat signalement man vid Grand. Märklig person. Stirrar in i en tom biograffoajé i flera minuter. ca 23.07-23.10.
*Anneli Korhonen -stödjande signalement man vid Grand.
*Lars Erik Eriksson -detaljerat signalement man vid Grand. Ej samme som MS/AK:s man. 22.50-23.15.
Robert Gustafsson -såg WT-män vid Grand. Lite oklar för mig. Vad såg han exakt?
Max Dager -detaljerade signalement personer vid Grand.
Lars Erik Knubb -signalement man vid Grand, signalement man Saltmätargatan ("marockanen").
Tammelehti -2 män vid Grand tidsmässigt nära filmens slut, okänt signalement. Ev samma män som Lars Erik E + Gudrun W såg?
*Pia Engström - såg att ingen följde efter paret Palme + fakta Östlunds agerande och tider.
*Mårten Palme -detaljerat signalement man vid bokaffären. Ev samme som MS/AK:s man. 23.15.
*Jugoslaviske taxichauffören - WT-man Hötorgets t-bana 23.15.
*Johnny Wiklund - männen i bilen på Tunnelgatan + spanande man Sveavägen ca 23.17.
*Kerstin Nordström -man följde efter paret över Sveavägen. Trovärdig men tunt signalement.
*Nicola Fauzzi - tider vid mordplatsen, folktom mordplats ca 23.19.
*Hellgren - folktom mordplats ca 23.20.
*Inge Morelius -mordförloppet, GM signalement, tyvärr väldigt osäker på tider, "iskall avrättning". "– Han var vältränad, mer åt elithållet, militär, någon som verkligen vet hur man ska utnyttja varenda del av sin kropp utan att bränna för mycket energi".
Jan Åke Svensson - mordförloppet, GM signalement.
*Anders Björkman - GM signalement, främst rocken och huvudbonaden + de långa spänstiga stegen.
*Anna Hage - GM signalement.
*Cecilia Anderstedt - GM rörelser sekunderna före mordet. "Sneddade in mot Dekorima".
*Eva Charlotte Liljedahl - mordförloppet, vapnet, GM signalement.
Ann Charlott Holmgren - vapnet. Stor revolver. "Magnum bonum". GM signalement.
*Anders Delsborn - vapnet. Stor revolver. "Colt".
*Lars Jeppsson - GM signalement (iofs tunt), GM flyktväg uppför trapporna. Ej CP.
Yvonne Nieminen - signalement springande man DB gata, oavsett vem det var.
*Skelleftehamn - detaljerat signalement WT-man Tunnelgatan/Olofsgatan. Tyvärr anonym.
*Tommy Andersson - springande man Olofsgatan/Adolf Fredriks kyrkogata en minut efter mordet.
*Paret på Wallingatan - två mystiska män i bil. 22.45.

Här skulle vi även kunna lägga in Robrandt/Samson och Hongelin men det här med flyktvägen är sannerligen ett mysterium så jag avstår så länge. Styrkan hos Robrandt är att hon visste vem CP var och säger att det inte var han som passerade dem på Regeringsgatan eller Malmskillnadsgatan.

Susanna T är ett djupt osäkert vittnesmål. Vem såg hon egentligen? En vanlig förbipasserande man? Både tiden och platsen är fel i förhållande till mordtiden och avståndet till platsen från mordplatsen.

Jarl N och riksdagsvaktmästaren Henry Nyberg i Gamla stan är också intressanta, men jag är rätt osäker på dem faktiskt. Särskilt Jarl N:s uppgifter är osäkra.

Härutöver finns det då, enligt Säpo-rapporten som GRK citerar, hundratals andra iakttagelser av ev övervakande män. Men den rapporten är som bekant hemligstämplad.

Men genom att närstudera ovanstående vittnesmål och stegvis bygga ett trovärdigt scenario kommer man nog närmare sanningen. Tror jag.

Som jag ser det tog sig GM till mordplatsen på ett av dessa två sätt:

1) Det var han som gick över gatan efter paret Palme och gick förbi dem osedd längs trottoarkanten fram till Dekorima.

2) Han gick över gatan strax norr om Tunnelgatan. Sneddade in mot Dekorima från reklampelaren så som Cecilia A säger. Antingen gick han parallellt med paret Palme på den västra trottoaren eller så kördes han i den bil som Johnny W. såg.

Först ca 23.18, när de korsade gatan, visste han (och de andra) att paret Palme skulle passera Dekorima.

Även om paret Palme skulle välja att gå tillbaka till den västra trottoaren vid Tunnelgatans övergångsställe så kunde attentatet utföras. GM såg dem hela tiden och skulle ha skjutit innan de hunnit fram till övergångsstället.

That´s all. For now.

Angående folktom Tunnelgata så har du även Grandvittnena Landgré och Ålenius.
23:20 enligt GMP-rekonstruktionen

Ålenius förhör:
https://drive.google.com/file/d/0Bwp4WAsBtNsvQmZnNXctdFU5NEU/view
Intressant också att hon nämner att de inte träffar någon när de går söder ut på den östra sidan Sveavägen dit de gått över redan i höjd med Kammakargatan.
Vart är Fauzzi? Och Björkmans "bankomat sällskap"?
Hur ser egentligen tiderna ut för vittnena här?

Dock förhörs Ålenius väldigt sent, så trovärdigheten i detta går kanske att diskutera?
Citera
2017-07-30, 11:55
  #84812
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Myllo
Helt överens om att detta är en stolleteori. Men var Krantz verkligen så här galen
på riktigt? Knappast. I busshistorien vet vi att Krantz och bussföraren blev hotade.
Den senare tog senare tillbaka allt han sagt och tog dessutom avstånd från Krantz.
Man kan tänka sig ett scenario där man säger till Krantz "Vi vet att du känner till
revolvern från Markvardsgatan. Nu får du skriva något som gör att du uppfattas
som otillräknelig. annars.... Om man läser allt av LK noga kan man mellan raderna
hitta tecken - tro inte att jag är så här galen.
Likheter finns här med fallet Martinger som inte heller var den idiot som han kom
att framstå som. Dessutom tror jag att det finns ett stort mörkertal när det gäller
hot i spåren av MOP.

Jag hade viss kontakt med Lars Krantz 89-90. Det vore synd att säga att han var balanserad. Blev ordentligt förbannad närjag ifrågasatte hans teser. Kontrollerbara fakta där han överbevisades var inte populära. Att LK var på buss 43 är fastslaget, därutöver bör varje uppgift från honom granskas med saltkaret inom räckhåll.
Citera
2017-07-30, 12:14
  #84813
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MOPspanaren
Angående folktom Tunnelgata så har du även Grandvittnena Landgré och Ålenius.
23:20 enligt GMP-rekonstruktionen

Ålenius förhör:
https://drive.google.com/file/d/0Bwp4WAsBtNsvQmZnNXctdFU5NEU/view
Intressant också att hon nämner att de inte träffar någon när de går söder ut på den östra sidan Sveavägen dit de gått över redan i höjd med Kammakargatan.
Vart är Fauzzi? Och Björkmans "bankomat sällskap"?
Hur ser egentligen tiderna ut för vittnena här?

Dock förhörs Ålenius väldigt sent, så trovärdigheten i detta går kanske att diskutera?

Det är väldigt vanskligt att bedöma exakt klockslag som vittnena vi diskuterat passerar mordplatsen. Hur svårt även Olsson/Åsgård haft visas av att de placerar Landgre/Ålenius vid mordplatsen både 2315 och 2320. Däremot finns det ingen anledning att betvivla att vittnena varit på plats då flertalet av dom var på filmen Brödena Mozart, såg paret Palme och hörde av sig nära inpå MOP. Analyseras deras vittnesmål bör de varit på mordplatsen närmare 2315 än 2320.

Tidsangivelser som går att hålla fast vid är tidpunkten för mordet och Glenn Malmströms respektive Helena Lähdes bankomatuttag. Borde även finnas möjlighet för PU att få fram tiderna för Björkmans polares uttag vid bankomat ca 20 meter norr om mordplatsen.

Varför inte vittnesmålen från sveavägens östra trottoar inte användes i rättegångarna är lätt att förstå. Rör sig om minst åtta personer som gått Sveavägen söderut ca 2313-2320 utan att se en skymt av en Christer Pettersson . PU påstår ju att han här ska skyndat förbi makarna palme för , som vi vet via Inge Morelius, ställt sig i läge några minuter före MOP. Att inte ett stort antal kvinnor skulle uppfatta en sneddande CP över Sveavägen anser jag totalt osannolikt.

Sirpa Lindgren och Carina Pettersson är två vittnen till MOP på sveavägens västra trottoar. De kommer från Puben Tre Backar på Tegnergatan och går först på sveavägens östra trottoar söderut. Vid Adolf Fredriks kyrkogata går de över Sveavägen på den västra sidan. Har funderat på om någon förväxlat dessa tjejer i unisex modets tidsålder med det unga par som ska ha gått på den östra trottoaren för MOP. Även om det paret oftast sägs promenera norrut. Lindgren/Pettersson verkar lämnat Tre Backar precis i samma veva som Lars Jepsson men verkar inte fått några frågor om honom av PU.
Citera
2017-07-30, 13:39
  #84814
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Jag blev bara lite förvånad över att du i båda dina alternativ placerade skytten väntandes vid Dekorima, eftersom du redan från början verkade betvivla denna dåvarande trådsanning.

Ha ha, vad jag försöker säga är nog att jag fortfarande inte riktigt lyckats begripa hur det här egentligen gick till.

Men helt klart - för mig - är att GM (och hans ev medhjälpare) måste ha övervakat paret Palme på Sveavägen för att kunna förstå att de med hög sannolikhet skulle passera Dekorima. Och det kunde inte GM+grupp veta förrän cirka 23.18 då paret Palme gick över till den östra trottoaren.

Sen blir det då väldigt oklart.

IM pendlar mellan flera olika alternativ när det gäller GM vid Dekorima. Går egentligen inte att förstå vad han menar. Jag tror det beror på att han själv är väldigt osäker eftersom han före mordet inte fokuserade på Dekorima och den/de personer som rörde sig där.

Cecilia A säger att GM sneddade in mot Dekorima efter paret Palme. Det sneddandet tycks ha skett ungefär från trottoarkanten vid reklampelaren? Hon säger ju till och med att de tre personerna kom gående över Sveavägen. I paret Palmes fall är det en missuppfattning.

Anders B upptäcker dem sent. Varför? De kanske kommer in i hans blickfång först när de visar sig efter reklampelaren?

Kerstin N:s vittnesmål tyder på att GM gick över gatan vid Adolf Fredriks övergångsställe. Sen "försvann" han. Det tolkar jag som att han rörde sig längs trottoarkanten fram till reklampelaren. Det var därför inte Nicola F såg honom.

Anders D tycker sig uppfatta att paret Palme står vända mot GM och "samtalar". I sammanhanget ett ytterst förbryllande påstående. GM kan ju inte samtidigt stå vid skyltfönstret vänd mot Sveavägen och snedda in bakom paret Palme mot samma skyltfönster.

Vittnesmålen krockar med varandra.

Ja, så där går det på.

Man skulle liksom behöva rita upp en karta med rörelser som täcker in alla dessa aspekter.

Ett alternativ, som jag varit inne på tidigare, är att GM en kort stund verkligen stod vid Dekorima. När paret Palme kom promenerande gick han ett kort stycke norrut för att därefter omedelbart vända söderut och ansluta bakom dem de sista stegen in mot Dekorima. Ett antagande som möjligen kan förklara de motsägande vittnesmålen.

Att gå norrut skulle också vara en rätt smart rörelse eftersom paret Palme då med säkerhet inte skulle förstå att han var där för att mörda statsministern. Han gick ju åt andra hållet!

Vi får nog gemensamt försöka reda ut detta.
Citera
2017-07-30, 13:46
  #84815
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MOPspanaren
Angående folktom Tunnelgata så har du även Grandvittnena Landgré och Ålenius.
23:20 enligt GMP-rekonstruktionen

Ålenius förhör:
https://drive.google.com/file/d/0Bwp4WAsBtNsvQmZnNXctdFU5NEU/view
Intressant också att hon nämner att de inte träffar någon när de går söder ut på den östra sidan Sveavägen dit de gått över redan i höjd med Kammakargatan.
Vart är Fauzzi? Och Björkmans "bankomat sällskap"?
Hur ser egentligen tiderna ut för vittnena här?

Dock förhörs Ålenius väldigt sent, så trovärdigheten i detta går kanske att diskutera?

Ja även Landgré och Ålenius har förbryllat mig. När stod de egentligen vid Dekorima?
Om de gick direkt efter filmens slut så bör de ha hunnit dit cirka 23.15-23.16.

23.20 låter väldigt sent.

Visserligen stod de där en stund och funderade hur de skulle göra så vi kanske till sist landar på 23.18 som tidpunkten för när de bestämde sig för att gå till Kungsgatan?

Men då är som sagt frågan var Rolder och Björkmans sällskap befinner sig? I Rolders fall var det ju en illamående person som stod och hängde i hörnet 23.17. Kan ingen ha missat.

Vittnesmålen krockar med varandra.
Citera
2017-07-30, 13:53
  #84816
Medlem
MOPspanarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Det är väldigt vanskligt att bedöma exakt klockslag som vittnena vi diskuterat passerar mordplatsen. Hur svårt även Olsson/Åsgård haft visas av att de placerar Landgre/Ålenius vid mordplatsen både 2315 och 2320. Däremot finns det ingen anledning att betvivla att vittnena varit på plats då flertalet av dom var på filmen Brödena Mozart, såg paret Palme och hörde av sig nära inpå MOP. Analyseras deras vittnesmål bör de varit på mordplatsen närmare 2315 än 2320.

Tidsangivelser som går att hålla fast vid är tidpunkten för mordet och Glenn Malmströms respektive Helena Lähdes bankomatuttag. Borde även finnas möjlighet för PU att få fram tiderna för Björkmans polares uttag vid bankomat ca 20 meter norr om mordplatsen.

Varför inte vittnesmålen från sveavägens östra trottoar inte användes i rättegångarna är lätt att förstå. Rör sig om minst åtta personer som gått Sveavägen söderut ca 2313-2320 utan att se en skymt av en Christer Pettersson . PU påstår ju att han här ska skyndat förbi makarna palme för , som vi vet via Inge Morelius, ställt sig i läge några minuter före MOP. Att inte ett stort antal kvinnor skulle uppfatta en sneddande CP över Sveavägen anser jag totalt osannolikt.

Sirpa Lindgren och Carina Pettersson är två vittnen till MOP på sveavägens västra trottoar. De kommer från Puben Tre Backar på Tegnergatan och går först på sveavägens östra trottoar söderut. Vid Adolf Fredriks kyrkogata går de över Sveavägen på den västra sidan. Har funderat på om någon förväxlat dessa tjejer i unisex modets tidsålder med det unga par som ska ha gått på den östra trottoaren för MOP. Även om det paret oftast sägs promenera norrut. Lindgren/Pettersson verkar lämnat Tre Backar precis i samma veva som Lars Jepsson men verkar inte fått några frågor om honom av PU.

Ja håller helt med angående tider.
Gällande just GMP-rekonstruktionens angivna tider så bör dessa tas med viss försiktighet.
Ex. nämner de "lapplisan" Dahlströms iakttagelse på Snickarbacken medan kollegan Karlsson(?) är ute och lappar en bil (Toyota Corolla). I GMP-rek. sätts hennes iakttagelse till 23:25, medan Karlssons bot på Corollan är tidsatt till 23:16..enligt HH i Olof Palme är skjuten!.

Vad gäller Björkmans sällskap så finns tiderna angivna i förhören med honom.
Sid 9. i detta dokument.
https://drive.google.com/file/d/0BxuBxyn2s5hMYVJEZFdMUGt4Vzg/view
Åsa Gustavsson 23:15 och Claes Nyberg 23:16
Lite osäker nu men tror jag sett dessa justerade någon minut i annat dokument. 23:16 resp. 23:17

Detta sällskap verkar dels inte ha synts till på sin väg vidare norrut?
Dels har vi ju också en Björkman som verkar vänta flertalet minuter på platsen ca 10m norr om Bankomatentrén...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in