Citat:
Ursprungligen postat av
kejsarinnakanel
Citat:
Det måste vara absolut odiskutabelt att Aki mördats, hur och av vem för att någon ska kunna dömas.
Nej men; ställt utom rimligt tvivel.
I Marina-fallet gick man på mord utan en kropp.
Det är lätt att uppfatta "ställt utom rimligt tvivel" som en ekvivalent till ett filosofiskt spörsmål om förekomsten av svarta svanar. Bara för att ingen sett några sådana än betyder det inte att de inte kan finnas eller komma att finnas etc.
Men den verklighet rättvisan agerar på är lite mindre tillmötesgående mot anländande rymdskepp, rysk förtrupp, revanschister rörande förlusten av Finland och hemliga Spotify-inkasserare, baltiska svartkräftfiskare och konkurrensmedvetna polska byggarbetare.
Särskilt när det finns en levande individ på plats som klappar får som inte finns och ljuger som en flugsvamp. Och har barn som säger "inga kommentarer".
Det är i det ljuset, om man tänker igenom hur man formulerar sig, i detta fall ingen större skada skedd om man låser in vederbörande för att se hur det slår. Man får väl formulera sig så att det inte blir prejudicerande ("vi är ledsna men orkar inte med det här längre och har bestämt att fru Möller gör bäst i att åka dit på det här, eftersom inget på hela jordens grund, inklusive de som fött henne, och de som hon själv fött, är fullt övertygade om att det är hon och hon själv inte gör ngn ansträngning värd namnet för att försöka övertyga någon om motsatsen.")
Men första prio för åklagare och polis måste i alla händelser ligga på att utreda barnens ev medhjälp -- allt annat borde underordnas det.