Citat:
Ursprungligen postat av
Steamie
Det som talar emot MR som pilot är ju att han säger att han inte var på statt. Kan ju inte vara raketforskning att kolla upp sanningshalten i det påståendet. Som vakt i en liten stad är man ju ganska "känd" för allmänheten. Vore rätt korkat att ljuga om det och veta att många kan intyga att han var där.
Gissar att polisen fått tag på nästintill alla genom att först be alla som var där att kontakta polisen och när dom gör det fråga vilka dom vet var där. Om 10 personer säger att "per person" var där och "per person" inte kontaktat polisen kan man ju ändå vara ganska säker på att han var där.
Här är det ju inte en fråga om att minnas vilka som var där för 25 år sedan utan vad man sa till polisen -92.
Tycker det känns märkligt att en man som limmade på Helena inne på statt fortfarande är namnlös för oss. Borde ju finnas flera vittnen till det men uppenbarligen talas det tyst om detta.
OBS. "Per person" är ett påhittat namn.
Sedan kan man tycka att om MR vill bli av med alla spekulationer en gång för alla så kan han väl försöka att dra sig till minnes vad han gjorde vid något av de olika tillfällena som diskuteras här och då med ett rejält bevis för att han inte kan vara den utmålade.
Det finns ju ett flertal datum som han kan använda för att en gång för alla bli kvitt och slippa spekulationer och samtidigt hänvisa till.
Tycker det ligger mer i hans intresse men som framgått med de flesta inblandade som skrivit här så verkar inte någon vilja helhjärtat rentvå sig utan tvärt om späda på misstänksamheten med konstiga uttalanden motsägande uppgifter