Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Fast det är ju just det att det faktiskt inte krävs ett reellt hot eller våldsanvändning för att det enligt lagen skall klassas som våldtäkt. Det räcker med att personen som de sexuella handlingarna riktas mot befinner sig i ett särskilt utsatt tillstånd och därmed inte anses kunna ha frivillig sex. De två fjortonåringarna i exemplet skulle våldta sextonåringen om hon befann sig i detta tillstånd på grund av berusning. Det är oberoende av vilken ålder person som befinner sig i ett särskilt utsatt tillstånd. På samma sätt borde det logiskt följa av om R. N befunnit sig i ett särskilt utsatt tillstånd pga berusning att han inte kunde samtycka till sexuella handlingar från målsäganden och då borde hon alltså definitionsmässigt våldtagit honom i den mån hon företagit sådana. Om inte, varför?
Nej, för det första så krävs inte alls någon berusning när det gäller en minderårig. Det räcker med åldern.
När man däremot talar om två vuxna så hade inget brott förelegat för kvinnan heller, flickan är verbal, det är R som aktivt går dit, R som aktivt kör in snoppen och R som aktivt kör upp fingrar i henne.
Att säga att man vill knulla kan aldrig räknas som våldtäkt.
Citat:
Jag tycker också attt domen inte riktigt ger den bild av R. N: s handlingar du ger. Anledningen till att han kommer till målsäganden tycks väl vara att hon frågar efter honom och att han då blir hämtad till henne, inte att han hela tiden har en plan att utnyttja henne eller så.
Hade han inte?
Det är väl i vart fall grabbarna som skaffar fram spriten och ger tjejerna.
Vad R hade för plan framkommer inte. Däremot att Antonio var den som hade kontroll på spriten och var fullt medveten om hur mycket hon druckit och i vilket tillstånd hon var.
Han frias inte för att han inte för att han inte förstod att hon var full. Han frias för att han var oerfaren .. och det är vad jag vänder mig emot.
Ur domen:
Som ovan har redogjorts för står klart att målsäganden uppfattades av flera av de
närvarande som så kraftigt påverkad att hon inte visste vad hon gjorde samt att detta
var skälet att både Emma och även Denice örsökte stoppa
henne. Även Antonio T Bhar givit en med detta överensstämmande
beskrivning. Det framstår som rätt märkligt om inte Robin N också skulle
ha uppfattat målsägandens utsatta situation och att de sexuella handlingarna inte var
genuint frivilliga från henne. Av de delar av polisförhören med honom som har lästs upp framgår att han då lämnade uppgifter om hur han hade uppfattat målsäganden
som ”helt borta” vilket talar för att han var medveten om målsägandens utsatta
situation.
[...]
Han har
beskrivits som mycket berusad vid tillfället och både Emma uppgifter
om att hon inte tror att han kom ihåg efteråt liksom att han efteråt ringde och
frågade om händelsen ett visst stöd åt att han inte själv var klar över vad som hade
hänt. Berusning i sig är visserligen inte något som utesluter uppsåt och en berusad
person kan inte freda sig från straffsvar enbart på grund av att omdömet har satts
ned på grund av berusning.
Emellertid får beaktas att Robin Nordlund endast var 15
år vid gärningen och därför inte har den personliga utvecklingen och erfarenheten
som medför att hans insikter och uppsåt bör bedömas på samma sätt som när det
gäller en vuxen person. Med hänsyn till detta och till att de hade haft visst samröre
vid ett tidigare tillfälle samt till att målsäganden själv under kvällen öppet uttryckte
att hon ville ha sex med honom kan det inte utan vidare dras den slutsatsen att han
förstod hur berusad hon var och att de sexuella handlingarna inte var uttryck för
någon riktig frivillighet. Det är därför inte styrkt att Robin har haft uppsåt
på det sätt som krävs för att han ska dömas för våldtäkt.
Åtalet ska således ogillas i sin helt beträffande Robin.
Motiveringen om erfarenhet är det jag vänder mig emot -- inte i sak att han friats om han inte visste att hon var under 15 år.
Hade detta rört vuxna så hade också Antonio friats - men inte med motiveringen "erfarenhet", utan för att hon uttryckt att hon ville knulla (med Robin) och rätten liksom Flashback tar det som intäkt för att män inte kan förstå att det är just en särskild person som detta är riktat till. Dessutom hade ju hennes huvud rört sig - vilket hade tolkats som aktivt deltagande. (Precis som du och en del andra medlemmar gör, och precis som vi sett i andra friande domar)
Citat:
Inte framgår det heller att detta var syftet med att vissa i gänget berusar sig. Eller väl att det var R.N som var inblandad i att få målsäganden att dricka sig full.
Det framgår väl i princip aldrig i domarna att själva syftet varit att supa någon full. Däremot ett krav på att inse en person är för full.
Citat:
Att det var han som var den mer aktiva i de sexuella handlingarna framgår knappast heller tydligt. Var i så fall?
Antonios vittnesmål:
Målsäganden var helt
”väck”. Robin och målsäganden höll om varandra. Han gick iväg för att hjälpa en
av de andra flickorna som hade svimma och under den tiden såg han inte vad som
hände mellan Robin och målsäganden.
När han kom tillbaka till Robin och målsäganden såg han hur Robin hade sina
fingrar i målsägandens underliv och samtidigt runkade av sig själv. Han såg också
att målsäganden sög av Robin Han såg ”juckrörelser” och att Robin hade sina
händer på målsägandens huvud.