Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Jag försöker bara säga att vid sidan av en bokstavlig eller expressiv dimension så finns även det förhållandet att hon måste motivera för sin omgivning varför det är viktigt att döda vederbörande. Vilket är desto viktigare som det objektivt sett inte är viktigt, vilket ju MR och JJ skulle riskera att förstå.
Målbilden kan ju vara mångsidig, och jag ser å ena sidan just behovet att hålla MR i sin godtrogna bubbla som en facett, och (i fallet JJ eller båda vid olika tillfällen) kanske att skaffa hållhake, att binda till sig som "partner in crime", att skaffa framtida potentiella syndabockar, att bedöma lojalitet eller "snille" och möjlighet att lura på vilket sätt.
MR lär ju ha låtit sig (vad han sagt i förhör) övertalas till attacken 3/8 '16 för att tyckte synd om tvillingarna om familjen splittrades. Det är ju inte säket JM förstod att det var det som tog skruv. Så JM har nog försökt anföra lite olika saker vid olika tillfällen för att öka chanserna att något till slut föll MR på läppen. Att beshir mfl beskrivs som de "vars fel allting är" ska ju appellera på ett annat sätt -- rättmätig och begriplig hämnd. Men det hindrar ju inte att det mer kan vara fråga om att JM vill försöka framstå som begriplig och trovärdig med påståendet att de måste dö. Men syftet kan ju fortfarande primärt vara att dupera MR (att det är de två mot världen -- när det i stället väntar en kanyl från JM inom kort) och/eller för all del känna av hur han reagerar på det för att avgöra vidare planer.
Deras sits är ju f.ö. lite trängd och deras reella planering handlade väl då om att hinna få en korv innan 7-11 stängde oliknande. Möjligheterna att leva sorglöst som medborgare i Mälardalen och utföra quadrupelmord utan att misstankarna faller på dem måste ju ha framstått som lite avlägset för JM. Om hon nu f.ö. lyckas ta sig dit och hem etc från Thailand. M.m. Hon är ju spritt språngande, säkert ilsk och härsken, men kanske inte brölande dåre.
Det är ingen "expressiv dimension" - det är ett faktum att hon är kränkt för sexfilmen.
Du skrev:
Citat:
att efter mordet på GM insistera på att ha ihjäl dem känns inte verklighetsnära om man bedömer det för vad hon säger.
MR är tillsagd att mörda allt från Calle till Bashir och flyktingkillarna innan mord/mordförsök på hennes föräldrar.
Det sammanfaller mycket väl om man jämför misshandeln som skett.
JJ sägs vara identifierad och MR likaså. JJ rekommenderar ett vapen. JM vill ha ett vapen enligt egen utsaga att hota dem med. Enligt MR har han försökt anskaffa en sådan att hämta i Danmark. Hon är med andra ord väldigt pistolkåt.
Killarna är sen slagna med en pistolkolv.
... Still alive men JM är fortsatt kränkt vilket hon medger i förhör och i rätten.
Damen med hybris i full blom nöjer sig inte med denna misshandel. Hon fortsätter masa i samma hjulspår väl hemkommen från Thailand:
Om inte MR utför dåden ska hon anskaffa nån annan.
Och jo - hon är uppenbart en spritt språngande "brölande dåre" enbart via aktuellt åtal och vid fördjupning gällande vad hon ber sina barn så kan man lugnt säga att hon är fullständigt rabiat och helt gränslös.
Hennes skenande hybris i kombination med kränkning gör henne uppenbart inte smartare...
Hon har som sagt försökt få Bashir att framstå som skyldig till mordet på hennes far via sin 13-åriga son (även via AB som också skulle skicka sms) så det sammanfaller som en röd tråd hur hon vill hämnas.
AG:
" (...) då tänkte mamma då är lika bra kanske typ ge skulden till han eller nått (ohörbart) hon ville ju att polisen skulle se det sa hon till mig och för vi blir nog det här ser nog polisen och då kanske de kollar upp vem Bashir är och så där, nja så hon, hon tyckte typ att vi skulle ge skulden till han eh till Bashir (..)"