2017-07-08, 09:34
  #1501
Medlem
CallePhilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Iritsune
Dags att gå ur gruppen nu.
Patriks pappa la till en tjej som administratör som några dagar tidigare hetsat ordentligt i spekulationstråden. När han ska ha setts i närheten av Grängesberg så skrev folk att de hade flera mil dit och de ville veta mer innan de åkte dit och det var ju helt fel tänkt enligt henne. Sen la hon upp namn och telefonnummer till folk som hade en specifik bil i området. Helt galet 😏
Hon var själv beredd att åka från Skåne för att knacka på hos personen som sett "Patrik".
Som jag skrev så känns gruppen som en klubb för inbördes beundran. Hetsa mest om "rätt" saker så upphöjs du till administratör. Var konkret och ifrågasätt så raderas dina inlägg och i värsta fall slängs du ut.

Angående bussresorna så skall det ringas runt och hoppas på att de får låna en buss gratis och bara betala bränsle...
Citat:
- Sponsrar gärna diselpengr
- Principen många Becker små
Citera
2017-07-08, 09:58
  #1502
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Vållande till annans frivilliga försvinnande, kan kanske också komma ifråga?

Nej, det är givetvis inte brottsligt att hjälpa någon som inte är misstänkt för brott att vara försvunnen, åtminstone inte i Sverige.

Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Pajosv
Nja...
Ogenomtänkt och dumt, kanske, men jag har svårt att tro att det skulle vara straffbart före en vuxen person att ex. tillfälligt bo hos en annan vuxen bekant/vän.

Man har ju rätt som myndig och vuxen att försvinna utan att höra av sig till en enda person, inte ens släktingar eller anhöriga. För vad skulle den försvunna och den som hyser personen i sitt hem dömas för.

Olaga hysande av frivilligt försvunnen person?

Ha, ha. Det var faktiskt dagens skratt!
Man kan skratta riktigt gott åt sig själv ibland!

Kanske ohyfsat lagligt försvinnande?

Men som sagt, har tagit tillbaka mitt antagande att det skulle vara brottsligt att gömma någon, trots att polisen har en efterlysning på försvunnen person på denna.

Men jag tror absolut inte att han har gömt sig hos någon iaf.

Skulle vara intressant att veta hur många av de som försvinner varje, som dyker upp levandes efter långvariga försvinnanden, som Patriks?

Kan väl inte vara så många?
__________________
Senast redigerad av notknapparen 2017-07-08 kl. 10:25.
Citera
2017-07-08, 09:58
  #1503
Medlem
Sluta att snacka en massa skit om diverse grupper, det leder ingenstans. Killen var deprimerad och ligger säkert död någonstans i Hallsbergstrakten. Han har ju inte använt vara sig telefon eller bankkort.
Tråkigt men sant.
Citera
2017-07-08, 11:51
  #1504
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Livingmyownlife
I gruppen skrivs det om att man ska låna en buss för att åka och hämta upp folk i olika städer. Medföljarna får betala.

Vette sjutton om jag skulle begärt det om mitt barn vore försvunnen. Nu är det iof nån admin? som skrivit inlägget men allt annat "opassande" tas ju bort. Folk ska alltså behöva betala för att hjälpa till att söka?

Då är det nog bättre att göra en insamling för att kunna ge den pengen som en belöning till tips som gör att P kan hittas.

Så fort någon tråd börjar bli intressant att läsa och folk drar öronen åt sig så plockas den bort.
Inga tips eller spekulationer får finnas i gruppen.

Nu kan jag iof tycka att spekulationer kan leda till väldigt bra och konkreta tips men det är jag det.

Var föresten i V-ås igår och på den ynka timmen så såg jag 3 pers som kunde varit Patrik! Han har ju inte ett direkt säreget utseende (kanske i närbild på de bilderna han ser trött och sliten ut) och han skulle nog lätt kunna röra sig ibland gemene man utan att bli igenkänd. Hans utmärkande drag skulle inte väcka någon uppmärksamhet "ibland oss"

Hur går det med sökningarna? Det verkar inte komma någon info på det och sökkartan som någon i gruppen gjorde verkar inte användas?


Om man han skulle ta livet av sig när när han kliver av där i Hallsberg, var och hur skulle han göra det? Hoppat framför tåg=Borde bli hittad, överdos= Han hade inga tabletter, Dränka sig= är inte det extremt fruktansvärt?

Ni som orkar och har lust. Skriv ut lite scenarion.

- Hoppat framför ett tåg är inte alls troligt. Då hade det stått i tidningarna. Han hade blivit identifierad.

- Hängt sig, men inte nödvändigtvis från ett träd. Dvs inte den typen med snara som knäcker nacken, utan istället där man stryper sig med en scarf, skosnören, byxor etc. Man binder något runt halsen och kring en sak som är stabil (t ex trädstam) och lutar sig framåt tills man stryps.

Citat:
Hängning är en vanlig självmordsmetod då de flesta har saker hemma man kan arrangera för att hänga sig, som rep, kablar, garn, sängkläder eller klädesplagg. Det är den vanligaste metoden på häkten och i fängelser. Till skillnad från när hängning används som avrättningsmetod är det vanliga vid självmord genom hängning att man kväver sig själv till döds istället för det mer effektiva nackbrottet. De som hittas i tid kan vara vid liv, men i vissa fall med svåra hjärnskador då syrebristen kan döda hjärnceller permanent.
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Hängning



- Tagit tabletter av något slag.

- Dränkt sig. Om det är extremt frukttansvärt? Absolut, men ändå tar folk livet av sig på detta vis. Så otroligt tung är dess depression.

4 personer per dag tar sitt liv. Jag tror P är en av dem.
Citera
2017-07-08, 11:57
  #1505
Medlem
Bumblebeebees avatar
98% av alla som skriver något i Hitta Patrik-gruppen är kvinnor. Intressant.
Citera
2017-07-08, 12:11
  #1506
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
- Hoppat framför ett tåg är inte alls troligt. Då hade det stått i tidningarna. Han hade blivit identifierad.

- Hängt sig, men inte nödvändigtvis från ett träd. Dvs inte den typen med snara som knäcker nacken, utan istället där man stryper sig med en scarf, skosnören, byxor etc. Man binder något runt halsen och kring en sak som är stabil (t ex trädstam) och lutar sig framåt tills man stryps.



- Tagit tabletter av något slag.

- Dränkt sig. Om det är extremt frukttansvärt? Absolut, men ändå tar folk livet av sig på detta vis. Så otroligt tung är dess depression.

4 personer per dag tar sitt liv. Jag tror P är en av dem.
Skrev om en påkörning av tåg ovan som upptäcktes först när de letade efter killen och hittade likdelar
Citera
2017-07-08, 12:18
  #1507
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Piavik
I vretstorp för något år sen tog en kille livet av sig med hjälp av tåget
Han ska ha kastat sig in mellan vagnarna obemärkt. Hittades när folk gav sig ut att leta i olika delar bredvid spåret.
Spåret ligger precis ovanför sista väskan för övrigt .
Man kan ju hänga sig med hjälp av ett skärp.
Hoppa nerför ett stup "låter kanske konstigt men det finns sådana inom en mil"
Hur vet vi att han inte hade några tabletter?
Frågade för övrigt en admin igår som jag har lite kontakt med hur pappan kom in på Patriks fb och fick svaret att det inte var relevant. Tolkar det som att de då gjort intrång .
En annan sak jag frågat om var ifall Patrik hade en mobil biljett eller papper. Svaret jag fick var en mobil sådan
Ett par dagar senare ändrades det till papper för att mobil biljetten inte fungerade.
Känns som om ingen information klickar ihop liksom .
Borde Patrik inte ha kollat klockan i hallsberg och insett att han var fel . Avgångstiden måste ju ha framgått tydligt av biljetten?
Och varför gick han inte till vänster in i stationshuset för att kolla tavlorna med spår nummer och dylikt utan till höger upp för trapporna för att sedan försvinna ?

Varför inte skallgång längs spåret? Nåt för MP
Citera
2017-07-08, 12:26
  #1508
Medlem
Livingmyownlifes avatar
Låt säga att han har tryckt i sig en massa sömntabletter. Han går från centralen och smuttar på en kaffe eller dricka som han har i handen. Han har bestämt sig för att somna in och aldrig mer vakna.

Han går med bestämda steg mot? Vart?

Jag har aldrig varit i Hallsberg och vet inte hur det ser ut men har Patrik varit där innan förutom med tåg?

Om vi säger att han har tagit sömntabletterna och släpper av ena väskan för att senare bli dåsigare och lämna den andra lite längre bort.. Hur långt kommer man från sista väskan innan man inte är kapabel att orka gå eller ta sig fram?
Citera
2017-07-08, 13:43
  #1509
Moderator
OYs avatar
gp.se citat;

Patrik skulle åka tåg från Falun till Malmö och byta tåg i Mjölby. Under resan pratade han med sin mamma flera gånger. Men av misstag gick han av i Hallsberg. Eftersom tåget stod still där i en kvart var han övertygad om att han var framme i Mjölby. Det var Carinas sista samtal med sonen - de kom överens om att han skulle ringa när han satt på nästa tåg.
– Men det gjorde han inte. Efter en halvtimme började jag ringa. Då var det bara en röstbrevlåda, säger Carina.


Jag tolkar texten som att mamman pratar med P när tåget står still, hur kan hon annars veta att P var övertygad om att han var i Mjölby?

Om de kom överens om att han skulle ringa när han satt på nästa tåg(byte i Mjölby) så är det märkligt därför att kvinnan som han lånade telefonen av inte skulle byta tåg(Hallsberg). P måste ha försäkrat sig om att kvinnan som lånade ut sin mobiltelefon också skulle byta tåg i Mjölby, men det gjorde hon inte?

P lämnar tåget men kvinnan gör det inte. Detta talar emot att P gick av tåget av misstag.

Mamman tankar på P:s mobiltelefon så att P kan ringa upp mamman när han sitter på nästa tåg, men han gör det inte. Mobilen stängs av, P lämnar tåget, och inga fler mastuppkopplingar görs.

Varför ordnar P så att mamman kan nå honom på kvinnans mobiltelefon om mamman tankar på samtalstid på P:s mobiltelefon?

Har vi en kombination av slut på samtalstid och oladdat batteri?
Citera
2017-07-08, 14:08
  #1510
Medlem
nyduschad.tjejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Livingmyownlife
Låt säga att han har tryckt i sig en massa sömntabletter. Han går från centralen och smuttar på en kaffe eller dricka som han har i handen. Han har bestämt sig för att somna in och aldrig mer vakna.

Han går med bestämda steg mot? Vart?

Jag har aldrig varit i Hallsberg och vet inte hur det ser ut men har Patrik varit där innan förutom med tåg?

Om vi säger att han har tagit sömntabletterna och släpper av ena väskan för att senare bli dåsigare och lämna den andra lite längre bort.. Hur långt kommer man från sista väskan innan man inte är kapabel att orka gå eller ta sig fram?

Vet inte heller hur Hallsberg ser ut och vilka ställen som är "bra" att begå självmord på. Kanske någon därifrån kan ge oss några tips.

Jag har läst någon forskning för länge sedan om självmord. Där visade statistiken på att kvinnor föredrog att dö på ett sätt som inte var allt för blodigt eftersom de tänkt mer på de som skulle hitta kroppen än vad män gjorde. Tror män föredrog hängning och skjutvapen. Skjutvapen är nog vanligare i länder där man lättar har tillgång till sådant, typ USA. Är man inte jägare, polis eller grovt kriminell så är det ju inte så vanligt att man äger ett vapen i Sverige. Att hoppa framför tåget är extremt blodigt och äckligt för de som måste städa upp resultatet, så det lär vara populärare bland män än bland kvinnor också.

Jag kan väl hålla med om det resultatet, iaf utifrån mina egna erfarenheter. För många år sedan hade jag svår PTSD och gjorde ett självmordsförsök. Piller och uppskurna handleder. Jag såg då till att duscha och raka benen innan för att jag ville dö med lite värdighet iaf och att de som skulle ta hand om kroppen sen inte behövde bli äcklade. Hade testat andra metoder tidigare där jag ångrade mig och avbröt innan det blev så allvarligt att jag behövde vård på sjukhus. Kvävning med snara runt hals och dörrhandtag samt traditionell hängning med snara hängandes i taket. Man hittar en metod som man fastnar för om man har problem med psyket länge. För mig var det att skära mig i handlederna med rakblad eller glas. Det är dock en rätt svår metod att lyckas med. Fick idén efter att jag sett Fucking Åmål på bio. Är sedan några år tillbaka friskförklarad.

Vad jag också har läst om forskning kring självmord är att kvinnor ofta gör många försök innan de ev. lyckas. Män lyckas oftare första gången. Det har förstås mycket med metoden att göra tror jag. Jag menar, väljer du att skjuta dig i huvudet så är det svårt att misslyckas om du faktiskt vågar trycka av. Piller är svårare att lyckas med. Du behöver rätt dos, du behöver lyckas hålla dem kvar i kroppen och inte börja kräkas, samt att när du väl svalt tabletterna så dör du inte på en gång vilket ger tid för att råka bli upptäckt eller att ångra sig och söka vård.

Om jag skulle säga vilken metod som är "bäst" för den som verkligen vill dö så skulle jag säga kvävning där du har en snara runt halsen och runt ett dörrhandtag. När du sätter dig ned på huk ska snaran vara så spänd att du inte kan andas. Det ska börja dunka i huvudet och synen ska bli svartprickig. Här har jag sedan ställt mig upp igen, precis innan jag skulle ha svimmat, men med rejäla märken runt halsen. Ge det några sekunder till och du är medvetslös och sedan död. Att ta något lugnande innan underlättar förstås.

Nu så är ju Patrik en man. Det har spekulerats om hans läggning men jag vet inte om det påverkar valet av självmordsmetod. Någon som vet något om det? Metoden leder ju oss till rätt ställe att leta på så det är viktigt. Jag tror att om han hade hoppat framför ett tåg så skulle någon ha hittat honom nu. Det blir ju väldigt blodigt med kroppsdelar lite här och där. (Möjligen att det blir som i filmen "Stand by me" där killen är hel men slungas iväg från tågspåret.) Eftersom jag inte tror på tåg-teorin så tror jag ist på att han dött på något ensligt ställe eller i vatten. Inte nödvändigtvis dränkning men kanske att han hamnat i vattnet från en hög höjd är därför slagit sig hårt. Finns det någon bro över vatten i Hallsberg som man kan hoppa ifrån? Tänker att det nog är det han gjort eftersom han inte har hittats.

Förut tänkte jag att han kanske gömt sig i ett trapphus och tagit livet av sig där, men nu har det gått för lång tid för det. Kroppen skulle ha börjat lukta och han hade blivit upptäckt. Kroppen är garanterat utomhus.

Sen vill jag tillägga, alla följer ju förstås inte statistiken. Patrik kan mycket väl dött från en överdos av mediciner ändå. Kanske på något vackert rapsfält.

Är man svårt deprimerad eller lider av annan svår psykisk sjukdom/störning så är det vanligt att man tror att man bara är i vägen, att anhöriga egentligen inte kommer att må dåligt av att du dör. Jag var själv helt övertygad om att jag gjorde alla en tjänst om jag dog. Kanske har Patrik känt så också. I andras ögon är självmord ofta en självisk handling att utföra men för den sjuke kan det vara precis tvärtom.
Citera
2017-07-08, 14:14
  #1511
Medlem
nyduschad.tjejs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OY
Om de kom överens om att han skulle ringa när han satt på nästa tåg(byte i Mjölby) så är det märkligt därför att kvinnan som han lånade telefonen av inte skulle byta tåg(Hallsberg). P måste ha försäkrat sig om att kvinnan som lånade ut sin mobiltelefon också skulle byta tåg i Mjölby, men det gjorde hon inte?

P lämnar tåget men kvinnan gör det inte. Detta talar emot att P gick av tåget av misstag.

Mamman tankar på P:s mobiltelefon så att P kan ringa upp mamman när han sitter på nästa tåg, men han gör det inte. Mobilen stängs av, P lämnar tåget, och inga fler mastuppkopplingar görs.

Varför ordnar P så att mamman kan nå honom på kvinnans mobiltelefon om mamman tankar på samtalstid på P:s mobiltelefon?

Har vi en kombination av slut på samtalstid och oladdat batteri?

Jag tror att han ljög för mamman samt att han sedan stängde av mobilen eller att batteriet dog. Han gick av i Hallsberg med flit. Stationerna ser för olika ut för att han skulle ha begått ett misstag. Åter igen hade det underlättat om hans mamma kunde berätta i detalj vad de pratade om innan han gick av tåget.
Citera
2017-07-08, 14:30
  #1512
Medlem
Liberty75s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Livingmyownlife
Låt säga att han har tryckt i sig en massa sömntabletter. Han går från centralen och smuttar på en kaffe eller dricka som han har i handen. Han har bestämt sig för att somna in och aldrig mer vakna.

Tänk om det är därför han bär på en mugg med kaffe/dricka, slog det mig nu. För att ha något att svälja ner alla piller med. Det är verkligen inte lätt att få i sig allt utan något att dricka.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in