Citat:
Ursprungligen postat av
Chatelperronien
Bara all världens evidens för att vården inte prioriterar flickors och kvinnors underlivshälsa eller för den delen sexualitet. Hurså?
Att mycket fler kvinnor än män tvångsvårdas bevisar att det mesta av psykiatrin är en patriarkalisk konstruktion för att förtrycka och kanske rent av drogvåldta kvinnor.
Det påstås ju gång på gång överallt att testosteronnivån är det viktigaste för sexlusten! Har du missat det, eller låtsas du bara för att släta över patriarkatet?!
Slutmålet är att alla ska få samma möjligheter. Då männen redan har makten krävs dock en period med hårda åtgärder mot just män för att detta ska kunna uppnås. Annars kommer männen bara att fortsätta som vanligt och falskt kalla det "jämställdhet".
Ja du påstår att du har all världens evidens, men vad exakt består den av?
Det är inte många som får den vård de har rätt till i dagens Sverige. Så känn dig inte speciellt utvald bara för att du blir dåligt behandlad. Jag är man och jag har inte fått den vård jag har behövt. För övrigt så var de läkare jag fick träffa, kvinnor. Ska jag hävda att det är de radikala feministernas fel då?
Vad har du för belägg för att det är mer kvinnor än män som tvångsvårdas?
Att fler kvinnor än män tvångsvårdas bevisar egentligen ingenting.
Det kan vara så att det är mer fel i huvudet på kvinnor än vad det är på män.
Det kan också vara så att det är lika mycket fel i huvudet på män och kvinnor men att alla platser redan är upptagna så män inte får den vård de behöver.
Återigen så kan man här peka på att radikala feminister förstör för halva befolkningen.
Vi män får inte den vård vi har rätt till på grund av er kvinnor.
Se hur man kan vinkla allt till sin egen fördel...
Det är mest kvinnor som är anställda inom vården. Är det någon som drogvåldtar så är det alltså mest sannorlikt att det är kvinnor själva som utsätter andra kvinnor för detta påstådda drogvåldtäktsscenariot du har hittat på.
För män är den väldigt viktig ja, inte för kvinnor.
http://www.umo.se/Sex/Ingen-sexlust/ <--Här står det ingenting om testosteron. Kanske du har missat det?
Vad är det män har som inte kvinnor har, menar du?
De flesta höga poster inom kommunen innehas av kvinnor.
Inom en tjugo år kommer samtliga kommuner domineras uteslutande av kvinnor.
Vad är det för hårda åtgärder du pratar om?
Vice statsminister är en kvinna. Hur kommer det sig att hon kan ha kommit så långt om det är patriarkala strukturer överallt?
Det är lätt att skylla på att män skulle ha något att göra med dina egna misslyckanden.
Man är sin egen lyckas smed. Att du inte uppnått något i livet och ständigt misslyckas kan du bara skylla på dig själv.