Citat:
Ursprungligen postat av Ellika
Oj, killen ryktet säger är skyldig var värstingen i vår klass. Trodde det skulle gå snett för honom. Direkt när jag fick höra talas om pyromandåd trodde jag att det var honom det ryktades om, och det stämde. Hans mamma är infödd, men inte pappan.
Om det är en person enligt Din ovannämnda beskrivning, kanske det är svårt att komma åt de farliga pyromandåden. Otterbäcken/Gullspång är en liten ort och alla verkar vara släkt med alla. Kan det vara så att spekulationerna som går är sanna, men släkt/grannskapet är för intimt? Varför görs inget annars?
Om det finns både mor och far, svärföräldrar egen familj, grannar med flera? Hur pass mycket vet dessa i närskapet av personen ifråga vem han/hon är? Vilket år gick du ut skolan? Det finns en skola i Gullspång, men även i Hova och Otterbäcken? Det tycks ha gått en lång tid och alltför många bränder. Man undrar om inte folk i granskapet/familjen som anar vem pyromanen är mår dåligt. Varför tiger de annars? Eller är det som signaturen "Snibelsnor" pekar på att det bott speciella människor på något som kallats för Kajaken i Otterbäcken. Kan det var någon som bott där och blivit utskickad i samhället utan stöd?