Citat:
Ursprungligen postat av
NirvanA
Finns ingen chans att PSG säljer till Barca, kolla bara tidigare Marquinhos, Thiago Silva etc, man säljer enbart de spelare man vill få bort och tar aldrig i beaktande spelares vilja samt miljonerna man får i ersättning, det blir ofta problemet med arabiska ägare, de har en helt annan mentalitet och tar detta mer personligt än professionellt.
Ja det stämmer att spelaren signade nyss ett nytt kontrakt men det är ingen idé att ha kvar spelare som desperat vill lämna, det kan ge klubbarna dåligt rykte när spelare då får uppfattningen att man kan bli låst/fast i PSG eftersom ägarna vägrar sälja.
Den stora skillnaden mellan Marquinhos, Thiago Silva och Verratti är att Verratti vill till Barcelona mycket mer än vad brassarna ville, och han har till skillnad från dem även börjat pusha väldigt hårt för en övergäng.
PSG har sista ordet, men om Verratti verkligen vill dra, skiter i att komma till försäsongen och allt man kan tänka sig så kan en övergång mycket väl bli av. Jag tror att PSG hellre tar ~100m som de kan köpa nästan vem som helst för än att de har kvar en spelare som hellre är någon annanstans än i PSG.
Citat:
Ursprungligen postat av
HalChase
Vilken plats på Barcelonas bänk tror du Dembele är mest intresserad av?
1. Tror inte att Barcelona betalar ~80m för att ha Dembele som bänkvärmare.
2. Messi befinner sig allt oftare i mitten och därmed är högerkanten helt död.
3. Utan en bra högerytter (och högerback för den delen) kommer högerkanten fortsätta vara död, vilket är anledningen till att en högerytter behövs.
4. Barcelona kan mycket väl komma att dumpa sin traditionella 4-4-3.
Det finns plats för Dembele.