Citat:
Ursprungligen postat av
hasseochtage
Frågan är varför folk tror att May överhuvudtaget har något ansvar för branden. Huset stod klart 1974, året då Labour tog över regeringen. Varför är det ingen som anklagar Labour för att ha negligerat brandsäkerheten, om branden nu spreds så snabbt p.g.a. konstruktionsfel? Och varför är det ingen som är arg på vitvaruföretaget som gjorde kylskåpet som startade branden?
Lugn, allting tar tid. Vi vet ännu inte ens med säkerhet att det var ett kylskåp som är orsaken. Det enda som klart framkommit i media är 1) vittnen uppger kylskåp och 2) vid en första teknisk undersökning pekar allt åtminstone på en olycka och inte brott.
Visst vore det bra om vitvarutillverkare förbättrar säkerheten, men brand i kylskåp är inte så vanligt att man kan peka ut något större ansvar (förutom ett undantag där en firma faktiskt gjorde en startrelä-konstruktion som gärna började brinna. Mer info finns i tråden).
Bränder inträffar. Däremot ska de inte behöva spridas på detta vis, så ansvaret ligger mer hos de som (genom materialval, byggmetod, etc) lät branden sprida sig på detta sätt.
Labour har lika litet logiskt ansvar som May, skillnaden är att May just nu är den som uppbär ansvaret. "Ansvar" är inte samma sak som "fel". Det är inte Mays fel. Det kan vara staten eller regeringens fel, men allt sånt där är mer juridiskt trams som vi får vänta månader och år på att redas ut. Jag är mest intresserad av det tekniska.