Citat:
Ursprungligen postat av
Sjukhusresa
Har inte orkat läsa igenom allt, men en hel del. Som många andra också säger så har jag haft en känsla från dag 1 att det är något föräldrarna döljer. Med detta menar jag inte nödvändigtvis att föräldrarna måste vara boven i dramat. Jag resonerar så att föräldrarna kan känna skuld, skam, över något man sagt/gjort mot P, likväl som att det även kan vara något mer drastigt som att P kan ha blivit pushad till detta på ett eller annat sätt.
Föräldrarnas engangemang i min mening känns inte tillräcklig, och det är väldigt få av P's vänner som delat något om händelsen(?) En nära vän och några töser är vad jag sett.
Vet hans vänner något vi inte vet? Är dessa kanske insatta i hur han hade det hemma, har han uttalat sig om att hålla sig borta inför vänner?
En annan återkommande fråga jag ställer mig själv, vill föräldrarna hålla fokusen borta ifrån att P avlidit, eller den plats P faktiskt kan befinna sig? Är föräldrarna i chock osv så borde någon fått tanken att enbart fokusera på vad man vet. Och varför togs inlägget bort där man ville ändra fokus, där pappan uttalade sig om att det var på deras begäran?
Varför fick hundarna inte upp något spår där väskorna var lämnade, om P tagit sitt liv, varför då ta med vissa ägodelar?
Varför är mamman inte öppen med vad som sades i sista samtalet? Varför ringde man inte kvinnans telefon då man anade något skumt, om det gjorts så har jag missat det.
Om P tagit sitt liv, varför har ingen fått veta det. De flesta (inte alla) brukar väl vilja ge ett avsked innan man tar sitt liv(?) Åtminstone till någon?
Varför känns föräldrarnas kommentarer som copy paste från något företag med standardsvar, och varför får man (jag inklusive andra) en känsla av avsaknad av empati, rädsla och sorg av anhöriga, och varför verkar inga syskon vara engagerade?
Det är sent för en tråkig konsperationsnisse som mig, så jag har säkert missat något eller upprepat mig, möjligen något stavfel här och där, ber om ursäkt för det.
Edit: Någon Niklas ifrågasatta även om kojan inte borde uteslutas då den varit bevakad, byggts på osv utan att någon sett Patrik vid den. Det inlägg verkar vara borttaget.
Hej!
En bror till Patrik är i viss mån aktiv i skrivandet. I alla fall på föräldrarnas och "MPS" sidor.
En administratör har klargjort, att de avvaktar med "kojtråden", eftersom det är förskole och skolbarn, som setts vid kojan då den byggts.
En administratör svarade en medlem, att föräldrar och andra nära anhöriga inte får vara med i sökanden arrangerade av "sökorganisationer!"
Det är nog delvis sant....vi har ju följt andra "fall" där syskon och partner har deltagit i sökanden efter den försvunna.
Spekulationerna står alltjämt högt i tak!
Väskornas utplacering eller dumpning har snart tagit fokus helt!
Du kanske inte blev jättemycket klokare av mina klargöranden, men ett lägre fjäll kanske föll från Dina ögon! Det hoppas jag! /"Din röst i natten."/