Citat:
Ursprungligen postat av
Lookalike
Den är betydligt större än vad de som sitter i elfenbenstorn tror.
Nja, de som skriker högt om att de nu minsann ska lämna SD för radikalare alternativ är en ytterst marginaliserad grupp, vem minns inte de gamla SVP.arna som högljutt skränade på forumet om att SD närmast skulle implodera på grund av den massiva väljarströmmen till SVP.
Det var ungefär samma tongångar då, Åkesson är tafatt, SD är PK, SD vill ha invandrarröster, yada yada yada. Det slutade som bekant med att stollepartiet lyckades dra ihop några tusen röster totalt och tvingades lägga ner.
Gaphalsarna som nu skriker är också max något tusental och kommer inte göra något som helst avtryck i opinionen.
Tycker inte man ska göra sådan stor sak av Åkessons senaste utspel då vi inte vet vad det handlar om, det mesta inom politiken handlar om strategi och det politiska spelet, snarare än sakpolitiska ståndpunkter. Jag kan lova att det förekommer massvis med informella samtal mellan SD och M som inte kommer ut till allmänheten och detta utspel kan vara resultatet av ett sådant samtal, en kompromiss som i slutändan gynnar båda partierna.