Det där med Filippa är dock ganska intressant. En förkortad artikel från Aftonbladet:
Citat:
För ungefär en månad sedan meddelade Isabella Löwengrip, 26, i sin blogg att hon och maken Odd Spångberg, 28, går skilda vägar. Strax efter skrev sajten Stoppa pressarna att Odd Spångberg redan skulle ha träffat en ny flickvän i Filippa Adolfsson, 28. När Nöjesbladet nådde Odd Spångberg skrattade han åt ryktena.
– Det stämmer inte. Det är en kompis, men det finns ingenting sådant där i det. Vi är mitt i en bodelning och det går liksom inte, sade han då.
Nu talar Filippa Adolfsson ut om den påstådda romansen. Hon bekräftar för Hänt att hon och Odd har träffats och att de fick kontakt med varandra via dejtingappen Tinder.
-Vi ses inte längre. Det var en kort och intensiv relation som nu är slut. Jag valde att avsluta det för att jag inte vill bli associerad med hela cirkusen. Vi var absolut inte ett par och jag var aldrig hans flickvän, men ändå har det blivit någon hysteri där jag kallas för ”ny flickvän” och ”älskarinna” och påstås vara orsaken till att de skiljer sig. Det här har blivit en jättecirkus och jag vill ta avstånd från det, säger hon.
Odd Spångberg bekräftar för Hänt att han och Filippa Adolfsson har träffat varandra under ett par veckor, men att dejtandet numera är över.
Om Filippa inte hade bekräftat dejtandet, så skulle Odd förmodligen fortsätta kalla henne för en "kompis". Trots att de uppenbarligen inte är kompisar. De dejtade ett kort tag och har numera ingen kontakt. Det är inte vad jag kallar vänskap. Jag fattar att han troligen kallade henne för kompis just för att det skulle låta bättre. Men han tappar ju i trovärdighet när han senare ändrar sig, och bekräftar dejtandet.