Citat:
Ursprungligen postat av
skotittare
Just din ton är off topic. Men du är i majoriteten av dina inlägg nedlåtande och otrevlig. Helt enkelt rätt oempatisk.
Men för gemene man är tråden öppen att se och det är ingen charmig reklam för antifeminister.
Om såhär mycket hat dyker upp för att ni ser lite modern dans om kvinnors plats i det offentliga rummet så är det rätt oroväckande faktiskt.
Så ja, adjö för mig ikväll. Jag behöver vila kroppen och själen istället för att utsätta mig för mer Flashback just nu.
Okey så min ton är off topic, men inte min person. Ok.
Jag tror ärligt talat ingen reagerar på dansen, utan mer om hur den presenteras. Jag är kvinna i det offentliga rummet, jag tar jättemycket plats. Jag tror jag ligger på sidan 3 av flitigaste skribenter. Jag har aldrig hört ett ord om att jag tar för mycket plats här.
* Inte ens regelrätta aggressiva kvinnliga skribenter hindras att ta plats. jag tror också att kvinnor får gå på stan utan att någon bryr sig. Ingen bryr sig heller om de dansar galloperar eller vad de nu gör. Det handlar om vad konstnären säger. Precis som det fanns hinder för kvinnor att vistas på allmän plats och göra vad de vill. Det är inte riktigt sant. Inte heller att kvinnor bara porträtteras nakna, det finns flera statyer av kvinnor som bidragit till Sverige, samtliga är påklädda. Av den sorten så tror jag faktiskt man bara vågat avporträttera kända män nakna.
Kvinnor får göra vad de vill, är det ett problem att människor får tycka vad de vill?
Jag anar att det är det som är problemet egentligen för dig - folk får inte tycka vad de vill om kvinnor.
Om det inte handlar om Gertrud förståss
* jo förresten andra kvinnor jobbar väldigt hårt för att jag inte skall ta plats här, och det låååångt före jag började skriva på detta underforum. Nu när jag skriver här så är jag punktmarkerad och man hoppas att jag ska bryta mot reglerna så ni blir av med mig. Jag blir anmäld för de konstigaste saker.
Jag tycker det mest verkar som kvinnor har svårt med kvinnor som tar plats i det offentliga rummet, som grabbarna påpekat så såg de dansande kvinnorna riktigt bra ut, de får nog dansa igen, jag tror ingen har problem med det.
Jag tror heller ingen har problem med kvinnor som går till historien som får statyer. Vilket var vad ni trodde?
Istället för att vara offer, varför inte föreslår kvinnor som gjort något bra som statyer till stadsplaneringsnämnden? Eller bli konstnär och börja skulptera.