Du får använda vattenkranen kort (max tio sekunder) och öppna o stänga skåp och kyl (tyst) efter 22. Du bör däremot definitivt inte diska eller slamra på diskbänken efter 22!
Jag har en kompis som pluggade till sjukgymnast och jobbade kväll som PT och brukade laga mat och diska vid 23-tiden. Grannkärringen bredvid anmälde honom massor av gånger till störningsjouren, så till slut bad hyresvärden honom sluta med kvällsdiskandet. Då köpte han en diskmaskin i stället, men då klagade grannen på att den störde.
Det slutade med att grannen skaffade läkar- och veterinärintyg på att bullret gett henne och katterna sömnbesvär och förvärrat hennes ADHD, och därför krävde hon skadestånd på 60,000 kr med hot om stämning. Frågan togs upp i hyresnämnden och han behövde bara betala 19,000 i skadestånd till slut.
Plus att han blev vräkt förstås.... (Granntanten satt själv i hyresnämnden och kände alla där och på Hyresgästföreningen).
Hyresvärden var helnöjd att bli av med honom eftersom han kunde hyra ut till Migrationsverket för femdubbla hyran åt ensamkommande barn.
Bara en varning alltså: Tänk på att det är hyresvärdarnas marknad och hundratals som står i kö och vill ha din lägenhet!