Citat:
Ursprungligen postat av
Klippo
Det är säkert jag som är otydlig.
Texten som börjar med "Sammanfattning av den orientering............." ingår inte i DN-artikeln. Det framgår dock inte i boken varifrån denna text är hämtad. Den är dock tillskriven Lingärde.
Många intressanta uppgifter i inläggen du citerade. Uppgifterna är svepande och behöver bedömas separat . Citaten från Ingvar Carlsson och Kjell-Olof Feldt ställer jag mig tvivlande till. Har aldrig sett att dom skulle uttalat sig så. Källa behövs. Ser ut som något som Ulf Lingärde kunnat plocka upp från , Lars Krantz, Lindholm , UFO -Sundberg eller liknande.
"Mystiken" kring paret Valverius död och tystandet är en grov förvanskning av fakta från Krantz sida. Sant är att valverius utreddes av Riksåklagaren 88 för sekretessbrott i samband med obduktion. Denna lades ned sedan RÅ Torsten Jonsson verbalt pulveriserats av valverius advokat Peter Danofsky.
Obducenten var med i Ekots stora palmehearing och berättade om obduktionen. Han drabbades sedan av cancer och det verkar som hustrun följde honom i döden. Att detta skulle ha med MOP att göra är en tanke som uppstod i Krantz efterhand allt grumligare hjärna.
Uppgiften att Carl Lidbom skulle vara Rolf Dahlgrens passagerare faller på att han ses i Paris under morddagen då han firar sin födelsedag på ambassaden i Paris samt natten hos älskarinnan. Kräver en gigantisk konspiration som inte tillhör verkligheten för att tysta en hel ambassad. Karaktärsbeskrivningen av Dahlgrens passagerare stämmer dock bra in på Lidbom.