Citat:
Ursprungligen postat av
Mogna-Meloner
Vad jag förstått så åkte föräldrarna till Billiys hus på söndagsmorgonen (Tova dök ju inte upp i simhallen). De slog sönder ett fönster för att ta sig in. De hittade inte Tova, så de åkte senare till ett annat hus som Billy brukar bo i. Han sa då att han hade ingen aning om var hon var. Hon hade varit hos honom, men tagit svarttaxi på kvällen till festen.
Senare under dagen skickade han sms till Tovas pappa och krävde ersättning för det kraschade fönstret.
Exakt men tidsmässigt vad tror du vi pratar om? Tänkte att mamman hade vaknat tidigt söndag morgon och inte hittat Tova i hennes säng. De kontaktar kanske festkommittén och de berättar att Tova aldrig dykt upp. Det verkar ju som att pappan reagerat ganska snabbt med att åka till Gården som Billy vanligtvis uppehåller sig i. Nu var han inte där utan tar sig till en annat hus där en anhörig till Billy bor.
Kan vi gissa att detta vore vid 09-12:00? Och att de hittar Billy strax efter lunchtid. Snapchatten skickades väl på eftermiddagen och strax därefter så får Billys kompisar kontakt med
Billy som begär att de hämtar honom för att åka hem till gården där han bor.