2017-05-10, 22:52
  #97
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ealdorman3
Det är inte många år sen det här fenomenet inte fanns. Det hela kom väl igång nån gång runt 2010-2012. En intressant fråga i sammanhanget är hur man blir kvitt detta, så att vi får tillbaka gatorna som vi hade dem förr. Först och främst har jag väldigt svårt att se ett förbud verkligen kommer bli av. Kan någo föreställa sig Fridolin stå på barrikaderna för att förbjuda tiggeri? Nej. Kan någon föreställa sig de mest inflytelserika socialdemokraterna (ej Löfven) såsom Anders Lindberg, Ulf Bjereld eller Daniel Suhonen kräva ett förbud? Nej igen. Men den absolut viktigaste frågan i sammanhanget: Hjälper ett förbud? Där är jag rädd att svaret är nej. Visst, i Danmark går det inte alls lika många tiggare per kvadratmeter som i svenska städer. Men Danmark var tidigt ute med förbud. Närmare bestämt redan på 1800-talet. Jag tror att ett tidigt, landsomfattande, och tydligt förbud hade gjort stor nytta runt 2012. Då hade den begynnande verksamheten sökt sig vidare nån annanstans. Idag är det för sent. Verksamheten är djupt rotad här. Ett förbud skulle inte ändra på det faktum att vi numer är tiggeriets Mekka. Polisen skulle inte ha resurser att stävja det heller.
Nja, förbud hade vi också. Vet inte exakt vad du menar men det fanns förr förbud mot lösdriveri. Då brottet lösdriveri omvandlades till en behandlingsmetod (straffarbete) 1885 hette det:

Citat:
Hvar, som sysslolös stryker omkring från ort till annan utan medel till sitt uppehälle, må, där ej omständigheterna ådagalägga, att han söker arbete, behandlas såsom lösdrifvare på sätt i denna lag sägs.

Till enahanda behandling vare ock den förfallen, hvilken eljest, utan att äga medel till sitt uppehälle, underlåter att efter förmåga söka ärligen försörja sig och tillika förer ett sådant lefnadssätt, att våda däraf uppstår för allmän säkerhet, ordning eller sedlighet.

...

Finnes den häktade hafva gjort sig skyldig till lösdrifveri å tid, som i 1 mom. sägs, må Konungens Befallningshafvande döma honom till tvångsarbete från och med en månad till och med ett år.
Citera
2017-05-10, 22:54
  #98
Medlem
McAzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AxelDeLarge
Har alltid ignorerat utanför mataffärer och liknande, men för några veckor sedan när jag var ute i Stockholm och var något berusad kom det fram en romsk kvinna som verkade sälja blommor antar jag. Jag reagerade spontant genom att bara ge henne fingret och stirra på henne. Hon började skrika på något okänt språk (rumänska?) medan jag bara höll kvar mitt finger mot henne. Om inte annat förstör det här bilden av Stockholm, givetvis kommer det vara mindre attraktivt för turister och andra att komma hit om de vet att det sitter tiggare vid varje gathörn.

Testa att hindra dem, från att planka bakom dig, i spärren på tunnelbanan...då kommer du också att få lyssna till tonerna av "något okänt språk" kan jag lova. Har du tur börjar vederbörande även hytta med näven, gjorde hon sist åt mig iaf... Det farliga är dock att de, likt en lama eller kobra, kan börja spotta i en sådan situation och deras saliv vill man inte ha på sig, misstänker att det är potentiellt dödligt om det träffar ett öppet sår eller liknande.
Citera
2017-05-10, 22:54
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av another-devil
Jag brukar säga "Hej Hej!" tillbaka, gärna ganska högt. Men har aldrig gett dem pengar.

När det kommer svenska tiggare i t-banan kan jag ibland ge några kronor om jag har några liggande.

Är jag en dålig människa?
Jag brukar vara barnvakt åt brorsans grabb som är 7 år.
När v i ska handla brukar jag ge honom lite slantar och säga: " Ge de till tanterna som står där med bössorna, de där som sitter där får inte någontong - de kan skaffa sig ett jobb" Sen springer han glatt till tanterna och fyller deras bössor under skrammel. Medan jag njuter av ljudet
Citera
2017-05-10, 22:59
  #100
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tennant
Nja, förbud hade vi också. Vet inte exakt vad du menar men det fanns förr förbud mot lösdriveri. Då brottet lösdriveri omvandlades till en behandlingsmetod (straffarbete) 1885 hette det:
Vad jag menar är att det fanns (och finns) inget tiggeriförbud i Sverige när det här fenomenet började sprida sig 2010-2012. Detta pga att vi avskaffade diverse lagar om lösdriveri/tiggeri mellan 1965-1981. Danmark har däremot behållit sina 1800-talslagar. Det är en av anledningarna att tiggeriet inte rotat sig där. Jag menar att om vi infört liknande lagar 2012, när fenomenet var i sin begynnelse, så hade verksamheten sökt sig till något annat land, och rotat sig där istället för här. Nu tror jag tyvärr det är för sent. Sen kan jag som sagt verkligen inte se ett förbud hända, vem skulle införa det?
__________________
Senast redigerad av ealdorman3 2017-05-10 kl. 23:13.
Citera
2017-05-10, 23:05
  #101
Medlem
AxelDeLarges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av McAz
Testa att hindra dem, från att planka bakom dig, i spärren på tunnelbanan...då kommer du också att få lyssna till tonerna av "något okänt språk" kan jag lova. Har du tur börjar vederbörande även hytta med näven, gjorde hon sist åt mig iaf... Det farliga är dock att de, likt en lama eller kobra, kan börja spotta i en sådan situation och deras saliv vill man inte ha på sig, misstänker att det är potentiellt dödligt om det träffar ett öppet sår eller liknande.

Det har inte hänt mig hittills. Men om det skulle hända kommer jag tydligt signalera vad jag tycker haha.
Citera
2017-05-10, 23:16
  #102
Awaiting Email Confirmation
Citat:
Ursprungligen postat av AxelDeLarge
Det har inte hänt mig hittills. Men om det skulle hända kommer jag tydligt signalera vad jag tycker haha.


Vad man "tycker" biter inte. Dom bryr sig föga.
Och ska man behöva gå och "tycka" och bråka såfort man går utanför dörren.
Nej, det var bättre innan Rumänien fick gå med i Eu
Citera
2017-05-10, 23:21
  #103
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ealdorman3
Vad jag menar är att det fanns (och finns) inget tiggeriförbud i Sverige när det här fenomenet började sprida sig 2010-2012. Detta pga att vi avskaffade diverse lagar om lösdriveri/tiggeri mellan 1965-1981. Danmark har däremot behållit sina 1800-talslagar. Det är en av anledningarna att tiggeriet inte rotat sig där. Jag menar att om vi infört liknande lagar 2012, när fenomenet var i sin begynnelse, så hade verksamheten sökt sig till något annat land, och rotat sig där istället för här.
Ja då förstår också jag.

Här har strävan snarast varit motsatt, både bland kommuner och privatpersoner delvis i syfte att verka inkluderande och stöttande.
Citat:
I sex skånska kommuner har antalet tiggande EU-migranter minskat det senaste året, visar SVT:s enkät. Nu har barnen till de EU-migranter som trots allt finns i kommunerna rätt att gå i skolan.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/eu-migranters-barn-ser-fram-emot-att-ga-i-skolan

Citat:
En dom i förvaltningsdomstolen i Malmö kan få långtgående konsekvenser för Sveriges kommuner. Domen gäller en EU-migrant i Eslöv som nu får rätt till kommunalt försörjningsstöd.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/eu-migrant-far-ratt-till-socialbidrag?

Citat:
En stödgrupp för rumänska tiggare i Gnosjö fick i höstas stor uppmärksamhet när de hjälpte EU-migranter att bli entreprenörer istället för att de skulle sitta och tigga. Men konsekvensen av insatsen blev inte som tänkt.

Enligt Mats Johansson anser de sig ha rätt till pengar som stödgruppen samlat in i syfte att göra insatser i Rumänien. Han säger att tiggarna har krävt stödgruppen på hundratusen kronor.

Stödgruppen har ordnat ett par träffar med tiggarna för att reda ut situationen och stämningen har, enligt Elenor, stundvis varit hotfull.

– Det här med kultur är inte enkelt. Vi förstår att de inte tänker som vi. De är misstrogna på ett sätt som vi aldrig hade kunnat ana.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/konflikt-nar-tiggare-atervande-till-gnosjo

Citat:
När EU-migranterna körs bort gäller inte lagen. Polisen struntade i att merparten av bilar och husvagnar som lämnade lägret i Sätra i Gävle i förra veckan var belagda med körförbud.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/gavleborg/alla-fordon-hade-korforbud-polisen-tittade-pa

Citat:
Östersunds kommun avvaktar med att begära handräckning från polisen och kronofogden. För att tälten under Frösöbron anses vara en känslig fråga att hantera.

– Det är ju så känsligt det här. Det är så oerhört känsligt. Hade det varit en vanlig svensk då hade vi satt ner spettet direkt och jagat därifrån dem. Om vi gör något tycker folk att vi gör fel och gör vi inget så gör vi fel också, säger Jan Asplund, trafikingenjör på kommunen.
http://www.op.se/jamtland/ostersund/taltande-rumaner-ar-en-kanslig-fraga-for-kommunen

Svensk flathet kombinerad med missriktad välvilja och en tro på outsinliga resurser är så långt ifrån förbud man komma.
Citera
2017-05-10, 23:24
  #104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoctorWo
På samma sätt som du vet att alla tiggare tigger så de kan bekosta hövdings lyxliv.
jag läste om det här i Tysk media som inte är lika vänstervriden som vår är. Detta spelar dock
ingen roll eftersom du är protiggare och du vill ha det såhär och inga argument biter på dig.
Citera
2017-05-10, 23:27
  #105
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MoaLjung
Brukar heja tillbaka reflexmässigt, vet att dom egentligen inte är intresserade av mig som människa utan endast av mina pengar, men väluppfostrad som man är så gör man ju det ändå.
spännande. om jag var en tiggare hade jag tyckt det var värre med folk som hejar tillbaka utan att ge mig pengar än folk som ignorerar mig och inte ger mig ett skit.
Citera
2017-05-10, 23:29
  #106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tennant
Ja då förstår också jag.

Här har strävan snarast varit motsatt, både bland kommuner och privatpersoner delvis i syfte att verka inkluderande...

Svensk flathet kombinerad med missriktad välvilja och en tro på outsinliga resurser är så långt ifrån förbud man komma.
Exakt! Där har du anledningen till att jag inte kan se ett förbud hända. Det finns kanske två partier som vill ha förbud. Övriga sex vill hellre vara goda.
Citera
2017-05-10, 23:34
  #107
Medlem
Tänker tillbaka på den gamla goda tiden.

Innan tiggarna bostte sig framför alla affärer brukade det vara sandnegrer som hängde här.
Itället för hej hej så ville dom ha zigg. Oftast var det 3-4 st. Brukar sällan ge till dom, men har hänt. Senast gav jag en fimp, blev lite turbulent då. Massa gap å skrik.
Citera
2017-05-10, 23:37
  #108
Medlem
Tagelapas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av McAz
Testa att hindra dem, från att planka bakom dig, i spärren på tunnelbanan...då kommer du också att få lyssna till tonerna av "något okänt språk" kan jag lova. Har du tur börjar vederbörande även hytta med näven, gjorde hon sist åt mig iaf... Det farliga är dock att de, likt en lama eller kobra, kan börja spotta i en sådan situation och deras saliv vill man inte ha på sig, misstänker att det är potentiellt dödligt om det träffar ett öppet sår eller liknande.

Med tanke på att många tiggare har TBC så vill jag inte att dom ska andas på mig en gång mycket mindre spotta på mig. Då är det bara att ringa polisen för då är gränsen nådd.
Jävla slödder.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in