"Den 4 maj löper dagens id-kontroller ut, som infördes i januari 2015 i samband med flyktingkrisen. Beslutet har setts som en av anledningarna till att det i dag kommer färre asylsökande till Sverige[2], då många saknar giltiga handlingar.
Kontrollerna har förlängts vid flera tillfällen, med motiveringen att att situationen i omvärlden är osäker. Men nu har regeringen[3] beslutat att ta bort ID-kontrollerna på buss, tåg och färjor mellan Danmark och Sverige, erfar Ekot.
Enligt vad Aftonbladet erfar så anser man i regeringskansliet att kontrollerna mellan Sverige och Danmark har ställt till problem på olika sätt, bland annat för pendlingen och för resande från Kastrup. Källor uppger också att gränskontrollerna samtidigt kommer att stärkas."
Ett hån !
Slopandet av Id-kontrollerna är ett hån mot de som fick sätta livet till vid terrorattentatet i Stockholm.
Anders Ygemans tomma ord innebär svängdörrar vid gränserna och ännu fler hucklekärringar, tiggare och arbetsskygga araber i Sverige. Alltid. ska betalas av svenskar p g a våra flata politiker, tack Lars beraler, centerpartister m fl.
Historien kommer aldrig att glömma ert svek.