Citat:
Ursprungligen postat av
klyban
LoL, jaså.
Det är fortfarande en lika kass argumentation, och man kan inte anses som seriös om man använder en sådan argumentation.
Att moral, är lätt, att greppa ?
Säg mig vad är det svåra med att förstå och ta in , moral? Moralen att inte känna dåligt samvete över att köpa ägg som värpts av djur som inte får leva det lyckliga livet?
Hur pass ska man då identifiera sig med djuret, för att t.ex du kan känna/tycka eller vilja medge, att det där det var minsann argument, som borgar för moral... det där, var mänskligt..
Känner DU dig omoralisk av att äta skinka, så är det DU. Känns det omoraliskt för dig att trampa på gator köra på vägar och och öht gå in i byggnader som behövt så mycket utvunnet material som fått så många handikappade sjuka och förbrukade, så känn du in ditt samvete, det är DITT.
Och högindustrialismen är inte ens slut, den går fortfarande på extremvarv, men du tänke kanske att djuren kan släppas loss på vägarna och leva det lyckliga livet påsammavillkor, som människor?
Finns inga dåliga argument, men det finns olika växlar i olika hastigheter på hur uppskruyvat produktionstakt ska gå.. flöm då inte barnen, när du tänker på kycklingen, det är barnen som kommer vara bedömningsparametrarna för de ännu ofödda.. att döma om köttätare borde typ kastreras och lobotomeras, eller inte.