Citat:
Ursprungligen postat av
ealdorman3
Det intressanta i sammanhanget är om det verkligen blir ambassadverksamhet i det där huset. Detaljplanen från 1929 tillåter inte det. Och någon ansökan om bygglov och/eller ändring av detaljplanen har ambassaden inte skickat in. Och skulle de gå vidare med planerna utan att göra nån ansökan blir det vite på en halv miljon.
Man kan inte bötfälla en ambassad eller ambassadör, de står under diplomatisk immunitet. I princip kan de strunta i att betala p-böter, vattenräkningar, elräkningar, sophämtning osv. Det är ju snällt om de gör det, men faktiskt så kan de strunta i det om de inte vill.
De får väl göra som de vill så länge ackrediteringen gäller.
Liksom med Ryska Ambassaden på Djurgården så kan de ge upphov till långdragna ekonomiska konflikter.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ducadream
Jag är medveten om det, men det verkar som att folk inte kan skilja på en flyktingförläggning och en ambassad. Människans dumhet vet inga gränser.

Men är det inte lika bra att köra rejset fullt ut, först en ambassad sen flyktingförläggningar för 100 000 - 300 000 människor det är ju en baggis, enligt Gud Fader Reinfeldt finns det ju plats, - Alltså kan vi aldrig få för lite av den varan ändå för det har ju PK och Reinfeldt sagt åt oss,
Vi behöver ju inte tänka själva det gör ju Arnstad, Kakan och Det Svenska PK-Media-Undret åt oss
Börjar det blir trångt så fyller vi bara på med mudderverk upp nya konstgjorda öar utanför Stockholm
Mångkultur är ju bra har vi fått lära oss, lika bra att Saltsjö får smaka på Mångkultur nu också då då,
Eller är de inavlade bönder allihopa i Saltsjö ? Kanske det rent av finns SD-are och sk r*sister i Saltsjö, hu vad hemskt !
Citat:
Ursprungligen postat av
Zaedrews
Att de sedan köper lyxvillor för överpris visar bara faktum de skiter i det och det gäller väl bara att pressa ut svenska skattebetalare så mycket det nu bara går så länge veklingar sitter vid makten.
Ja dessa syltryggar till politiker, kan inte ens fixa problemen på hemmaplan så ska man ta in ännu mera problem utifrån och det ifrån ett av de mest underutvecklade länder man kan hitta...
Är afghaner bra på någonting överhuvudtaget ?
Förutom att producera självmordsbombare, knyta mattor, odla opium, tillverka och röka heroin, kaosa, idka taharrush och bacha-bazi ?
Jag kan ju anta att USA inte ville ockupera och behålla landet eftersom de insåg att det mesta är värdelöst där inkl folket där.
Vi kanske ska ta och bygga nya vapenfabriker - Afghanerna får jobba i ammunitionsfabrikerna, sådant är de ju vana vid ?
Eller typ knyppling, tälja dalahästar, sy näbbstövlar, fläta näverkontar, etc