Citat:
Ursprungligen postat av
tantigheter
Men om han hade haft en safe house i Märsta, då skulle han inte ha gripits på det sättet. Efter timmars irrande, ensam som ett utsatt barn i floden, fast på en mack.
Man hade kanske hittat honom hos någon så småningom, men inte på det sättet.
Han sökte hjälp men fick ingen. Det känns som en stark teori.
Inte har väl någon gripits i Märsta? Eller?
Ser nu att 526 tänker i liknande banor
Så här tänker jag, vittnet* som säger att han sett Rakhmat Akilov på bussen vid 17:00 måste ha sett fel alternativ har dom snyggat på Rakhmat inför sin walk of shame under bilresan.
– Vi tittade bak och såg en kille som var blodig i ena sidan av ansiktet. Han såg ut som en uteliggare.
Kollar man då bilderna från tunnelbanan:
http://static-cdn.sr.se/sida/images/83/cdcfc887-6e36-43ac-a6c8-b821f62c4f25.jpg?preset=article-slider
och när han blivit gripen:
https://imgs.aftonbladet-cdn.se/v2/images/f8157455-c854-4212-b5db-bc5d05c7ec5b?fit=crop&h=400&w=600&0d55e792
Så är han varken sårig eller är blodig i ansiktet så vi utgår från att vittnet sett fel och vi lägger upp det såhär:
15:05 - Tar AE till Arlanda.
15:30 - Framme på Arlanda och tar bussen till Märsta.
16:00-16:20 - Är framme i Märsta och åker till den sovande cellen.
17:00 - Suttit och blivit klappat på ryggen av sina salafistpolare.
17:30-18:30 - Presskonferens och bilderna kablas ut på den misstänkte, detta hade dom inte tänkt sig skulle gå så fort. tankarna går, har dom koll på oss? Vet dom varit du tagit vägen? Dom gör upp en plan att han skall ta på sig dådet själv och går igenom hur allt ska gå till.
19:00 - Dom släpper av honom i närheten av Statoil där han ska gå in och spela förvirrad och ta på sig dådet.
19:30 - Polisen kommer och griper honom.
Jag kanske är totalt fel ute, men kanske inte går att avfärda helt än.
Säpo har ju haft sin syn på Märsta så att säga:
http://www.marsta.nu/startsidan/marsta-pekas-ut-som-hogriskomrade-terrorrekrytering/
*
http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/E83OA/vad-vi-vet-om-den-misstankte-rakhmat-akilov-39