Citat:
Ursprungligen postat av
JonasFB
Flyktvägen är ju tämligen "raka vägen" till Centralen. Inte omöjligen ser han poliser där eller hör att pendeltågen stängs och väljer en "omväg" till AE.
Enda nackdelen verkar ju vara att det finns övervakningskameror som dessutom är övervakade i tunnelbanesystemet. His big misstake.
Ingen info om biljettköp på tåg. Han kanske betalade, ingen bryr sig. Han kanske gömde sig på toaletten, ingen märkte nåt.
Flyktvägen: Jag misstänker att du är rätt insatt i flyktvägen.
Jag har varit på Drottninggatan idag. Lördag.
Han tar sig ut från bilen.
Han går ner via trapporna till tuben ( T-centralen Norra ) och ner på gröna linjen.
Tåget har gått.
I stället för att vänta på nästa tåg som går om ca 2-3 minuter.
Han springer hela perrongen, upp på andra biljetthallen - ( T-centralen Södra )
Var ska han nu ta vägen ? Ska han gå rakt fram och komma in i en gång ( suckarnas gång )
och ut under Centralstationen och ta rulltrapporna upp till vänthallen ?
Eftersom han inte vet var han ska ta vägen, tar han rulltrapporna upp ( det ligger till höger i biljetthallen ) och tar sig ut den vägen - UT på Vasagatan.
Eller Sprang han delar av gröna linjen och tog trapporna ner till blåa linjen och sprang där och tog sig ut via Krysset, som det kallas, Biljetthallen närmast centralstationen och Vasagatan
Han står på Vasagatan. Står han med ryggen mot Klara kyrka eller Centralstationen ?
Det vet bara polisen och GM.
OM vi antar han att står med rygg mot Klara kyrka, springer han Vasagatan Norrut.
Vid Kungsgatan i hörnet av Burgerking tar han vänster och springer över en liten bro.
DÅ ser han Arlanda Express på väster sida.
Han tar trapporna ner ( det är strax efter bron ) och ner till perrongen och kliver på tåget.
Om du står på samma ställe som jag beskriver - på perrongen på Arlanda express.
Har du Vasagatan i ryggen och om du vänder huvudet till vänster har du en entre till Centralstationen.
Som du förstår rör han sig hela tiden runt Centralstationen, han har möjlighet att ta sig från tuben till centralstationen, på Vasagatan behöver han bara springa till MAX och gå 100 meter till Arlanda express, men han springer ända bort till Kungsgatan och viker av där och över bron och tar trapporna ner till AE.
Hela hans flyktväg är inte planerad. Han verkar inte veta var han ska ta vägen.
Det jag misstänker är att han vill Norrut, Arlanda + Märsta.
Vad han gjorde nere på gröna linjens tunnelbana är bara för att komma bort, tror jag.
Det är extremt korkat att ta sig ner i tuben.
Efter kraschen kunde han ha flytt Mäster Samuelsgatan och ner till Vasagatan och där gått till MAX och tagit AE. Mycket snabbare väg.