Citat:
Ursprungligen postat av
henkess
Ja det är terrorism, du verkar inte veta vad du pratar om. Du står i underläge i din åsikt, är väl därför du är en vanlig flashback-stolle också, och ingen expert i ämnet. Som tur är har riktiga experter uttalat sig och alla har sagt att tillvägagångssättet är typiskt för IS och Al-Qaida. Och även om IS tar på sig ett dåd betyder det inte alltid att de har planerat det.
Nu är det så att terroristen inte bara gillat ett klipp på en video. Han ska ha gillat bilder och videos från tidigare terrorattacker, som exempelvis från bombningen vid Boston Marathon. Han sympatiserar för jihadism och radikal islamism. Han delade ofta inlägg från det islamistiska partiet Hizb ut-Tahrir. Även vid flera tillfällen har han delat propagandavideor från IS. Som om inte det är nog, han efterlystes i Uzbekistan i februari i år för brott som kopplas till religiös extremism. Stod nyligen också att han besökte en hemlig källarmoské i Stockholm - två veckor före terrorattacken. Där ska två IS-rekryterare ha varit verksamma. Sen så sa han det ju själv att han "bombar Sverige för att vi bombar hans land, jag har kört på otrogna"
Hur du inte kan få ihop 1+1 i din skalle det övergår mitt förstånd.
Jaså, har han sagt att han gjorde detta eftersom Sverige utfört bombningar i Uzbekistan? Han har alltså uppgett detta vid förhör och detta har sedan läckt ut via media? Jag visste inte det.
I så fall är han nog snarare psykiskt sjuk än terrorist ty Sverige har inte bombat Uzbekistan. Akilov menar alltså att detta var en hämndaktion för Sveriges dåd mot Uzbekistan?
Du påstår att experter ska ha sagt att dådet utföres på ett för Al-Qaida typiskt vis. Det tror jag inte på. Al-Qaida beskylldes för allt sådant här innan media bytte till IS. Nu är det IS som gäller. Tror inte en sekund på att de nämnt Al-Qaida.
Experter har uttalat sig i svensk media om att inget tyder på att han var terrorist. En forskare vid försvarshögskolan har fått tagit del av hans Facebook och han delar inte din uppfattning.
Har han besökt hemliga moskéer? Har de andra terroristerna i den hemliga IS-moskén berättat det eller?