Citat:
Ursprungligen postat av
micke-71
Undrar hur länge det dröjer tills man ska börja jaga efter chauffören för att han lämnade nycklarna i...
Ny kanske jag har fel men en bryggeribil i centrala Stockholm gör en jäkla massa stopp på korta sträckor. Jag har själv tagit emot från dom så jag vet att det väger en del med en pall och och el truck på lyften.
Att stänga motorn varannan minut och köra lyften upp o ner flera gånger riskerar väl tomt batteri fram till lunch... Enda fungerande lösningen är väl att stå på med motorn igång.
Tror faktiskt ingen kommer klandra föraren. Alla (normalt funtade) vet att det är så det funkar när folk gör leveranser. Det är inga värdetransporter vi pratar om utan en lastbil med lite bira och dryck.
Utanför företaget jag jobbar så lämnar UPS, posten, DHL, vattenleveranser osv alltid sina lastbilar körandes när de gör leveranser här, lämnar lastbilarna obevakade runt 10 minuter.
Visst, nu är inte vårat företag beläget på en gågata, men å andra sidan så hade han uppsikt över lastbilen och man förväntar sig inte att folk ska sno en lastbil med bira (då är man bra djävla törstig).