Citat:
Ursprungligen postat av
climasol
IS har inte tagit på sig skulden för attacken. IS brukar ta på sig skulden för allt, men inte detta, trots att Akilov säger att han är IS-sympatisör.
Detta visar utom allt tvivel att IS inte vill attackera Sverige. Men varför vill inte IS attackera Sverige?
Det bevisar tyvärr ingenting. Det finns flera attentat som inte någon grupp tagit på sig, däremot finns det bevis på att en grupp finansierat och planerat dåd.
Personligen är jag kluven i detta fallet.
IS utförde ett par rejäla attentat i Egypten i helgen, vilket de antagligen ser som en större "vinst" än vad som hände i Stockholm, vill inte låta känslokall, men så kan det absolut vara.
Dådet i Stockholm är nog mindre viktigt att ta på sig om man jämför.
Sen kan man nog anse att det finns en del dåd som IS tagit på sig, men som de inte har ett skit med att göra också.