2017-04-08, 14:48
  #4405
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vallero
Att han greps i en butik rapporteras forfarande i radio (P4). Att han burit en balaclava samt var täckt av glassplitter har rapporterats på flera ställen - kan tyvärr ej ge en källa. Det finns vissa tecken på att den gripne var sinnesförvirrad, eventuellt mer skadad än vad man tro med tanke på att han lyckats ta sig till Märsta. Men han väl för tusan inte blödande hoppat på en buss iförd en balaclava?

Nej den hade han inte på huvudet såklart. Han blev gripen vid en bensinmack i Märsta (=butik).
Ingen klädaffär.
Citera
2017-04-08, 14:48
  #4406
Medlem
Kan någon ge mig svar? Vad är det för 19:årig kvinna ni pratar om?
Citera
2017-04-08, 14:50
  #4407
Medlem
Hans 3 vänner bor i Stockholm. 2 i väsby. Alla "ryska" namn . Och 2 skriver på ryska. Troligen uzbeker kanske. Skriver detta ifall medhjälpare.
__________________
Senast redigerad av werdo 2017-04-08 kl. 14:54.
Citera
2017-04-08, 14:50
  #4408
Medlem
VassleProteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Inget konstigt med det. I en rättsstat garanterar staten att alla har möjlghet att försvara sig inför domstol, även den som begått ett avskyvärt brott.


I en fungerande rättsstat så skulle GM inte ens vart kvar i landet, utan utvisats i januari. Det minsta man kan kräva är att advokatkostnaderna skickas till hans hemlands regering, och inte betalas av svenska skattepengar.
Citera
2017-04-08, 14:50
  #4409
Medlem
Pfalzgrevens avatar
Kan mod förtydliga att snubben med Hizb-ut Tahir-halsduken inte är skyldig. Han har själv lagt ut ett inlägg på facebook angående detta. Han är uppenbarligen islamist, men inte skyldig till dådet.
Citera
2017-04-08, 14:52
  #4410
Medlem
Readyfreddies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svippe
Du måste skoja? I princip alla har varit medvetna om att just den här sortens attack skulle kunna ske i Sverige i stort sett när som helst. Trump påstod att någon form av attack redan skett. Det gör honom inte till ett orakel, bara en snubbe med dålig koll som har svårt att sålla bland den information han får från Fox News.

Läs igen.

Nej, det påstod han inte. Han är rätt luddig i sitt sätt att uttrycka sig men han menade självklart det han sett på tv kvällen innan om hur det står till i Sveriges förorter. Har man inte en ohederlig agenda så fattar man det.

Ja, alla som lever i verkligheten inser det. Tyvärr blir en del tagna på sängen och fattar inte, muslimer som är så snälla. Det har dom sagt på tv.
Citera
2017-04-08, 14:53
  #4411
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CalleDussin
sen en sån amatörmässig presskonferens mupparna höll, lät som ur en AMF kurs i projektrapportering - trygga att bo i Sverige med en sån rikspolischef, han sa Öhhh i början på varje mening men innehållet av det han sa var noll!

Tur att det fanns några utländska journalister där som inte var så vördnadsfulla, speciellt dansken. De tidigare presskonferenserna i ämnet vågade inte våra svenska journos säga ett pip. Man skulle kunna tro att de jobbar som pressekreterare hos polisen eller Säpo.
Citera
2017-04-08, 14:53
  #4412
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av argeneau
Nej den hade han inte på huvudet såklart. Han blev gripen vid en bensinmack i Märsta (=butik).
Ingen klädaffär.

Har du källa på det?
I A-bladet står det att ett vittne följde efter honom när han lämnade bensinmacken.
Citera
2017-04-08, 14:53
  #4413
Medlem
En kollega var på tunnelbanestationen Hötorget. Hon såg en tungt beväpnad man. Hon hörde även skott när hon sprang därifrån.
Varför dementerar polisen skottlossning?
Citera
2017-04-08, 14:53
  #4414
Medlem
Triplefaces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RonHoward
Om han är oskyldig, vilket han tillsynes verkar vara eftersom att han postat på VK så måste jag ändå säga att han inte verkar vara direkt berörd över terrordådet. Han beklagar varken att det har skett eller säger i sin text hur fullständigt omänsklig handlingen är och att han är bedrövad över att folk skulle mena att han vore kapabel till det.

Hans avsaknad av sorg, ilska och öht känslor tycker jag är märkligt.

Ingen sympati alls för en person som är med i Hizb ut tahrir, däremot tycker jag inte att han har någon skyldighet att visa sorg och beklaga det inträffade, särskilt inte i samma inlägg.

Fattar du hur sjukt det är att folk på Sveriges största forum sprider att han är Sveriges mest hatade man? Tänk om det inträffar ett nazistdåd i Sverige och du ser att bilder på dig och dina barn sprida på nätet.. Jag tror inte att det hade varit prio ett för dig att visa sorg för de drabbade i samma inlägg där du skriver att du är oskyldig..
Citera
2017-04-08, 14:54
  #4415
Medlem
VassleProteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pfalzgreven
Kan mod förtydliga att snubben med Hizb-ut Tahir-halsduken inte är skyldig. Han har själv lagt ut ett inlägg på facebook angående detta. Han är uppenbarligen islamist, men inte skyldig till dådet.

Okej, nu börjar jag bli lite förvirrad. Rustam är oskyldig. Är det GM eller Rustam som var papperslös, eller är båda det?
Citera
2017-04-08, 14:54
  #4416
Medlem
Mr.Spacemans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Garnityr
Tror du att Sveriges värsta brottslingar företräds av Sveriges sämsta advokater? Polis och Åklagare rekommenderar mycket ofta högprofilerade advokater i så här komplicerade ärenden. Vore rätt sjukt annars som du säkert förstår om du försöker tänka lite.


Var skrev jag att terroristen skulle företrädas av Sveriges sämsta advokat? I ett land som Sverige där man kan få 20 års fängelse för att ha dödad 7 personer säger mycket om hur lindrigt straff, potentiellt sett, brottslingen kan få, speciellt om han företräds av JH. Detta kommer givetvis inte mötas utan mothåll isf från folkets sida.

Förstår dock att detta utgör ett komplicerat arbete men kontrasten mellan Sveriges rättssystem och advokaten som den misstänkte blev utdelad är tydligt utpräglat. Detta skulle ha fungerat mer i ett land som Sverige försöker efterlikna men mindre så i Sverige.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in