Citat:
Ursprungligen postat av
NurseRatched
Det (av mig) fetade: Då körde du ju för fort. Vilket bevisar att du inte kan köra bil. . . .

Och här har vi essensen i vad vissa uppenbarligen inte förstår. Om vägen är skyltad med 110, så förväntar man sig att vägen klarar av denna hastighet, eller att man skall hinna se när man behöver sänka hastigheten. Om det då är skyltat med varning för gupp så sänker man hastigheten till 80-90 och förväntar sig då att hinna bromsa in då de kommer om man ser att de är kraftiga. Om då bilen studsar fram över guppen så har jag uppenbarligen kört för fort ja, men frågan är hur mycket jag förväntas sänka hastigheten? Skall jag sänka till 50km/h, eller till 30km/h? Det är inte lätt att veta.
Jag har kört på 70-väg där man inte kan köra mer än 30km/h i snitt pga tjälskador. På vissa platser kan man inte ens köra mer än 10km/h. På en 70-väg så hinner man oftast upptäcka detta i tid och bromsa in.
På en 110-väg så sänker man alltså hastigheten utifrån skyltning och utifrån vad man kan se framför sig. Om man inte kan förutse att guppen är så kraftiga att bilen studsar fram, så är det inte bilistens ansvar, då är det väghållarens ansvar då de inte har skyltat på rätt sätt (de har inte skyltat hastighetssänkning - varningen för gupp innebär inte att man inte kan hålla 110km/h, varningen innebär att man skall vara alert på att hantera konsekvenserna av guppen). Om man inte hade detta förhållningssättet så skulle man inte kunna hålla mer än 70km/h på någon väg.
Naturligtvis så har en bussförare ett större ansvar för att kunna hantera sitt fordon och veta vilka konsekvenser detta kan få, men det innebär inte att Trafikverket inte har ett ansvar för att skylta tillräckligt bra för att föraren skall inse faran.
Nu vet vi inte om tjälskotten är en bidragande orsak till olyckan, men om det är så så kommer nog inte Trafikverket undan.