En som utvisades igår är Wares Khan som det varit mycket protester om att han ska utvisas pga hot i hemlandet. Lite extra protester förmodligen för han utger sig för att vara "journalist", vilket enligt migrationsdomstolen inte stämmer då den gode Wares Khan inte är utbildad journalist.
Citat:
I Migrationsdomstolens dom motiveras avslaget med att Wares Khan inte är utbildad journalist, och inte arbetat i sitt hemland. De skriver också att det är hans intervjupersoner som framför kritik, och inte han personligen. Slutligen anser de att de hot Wares Khan kunnat presentera skriftligt snarare ska ses som näthat, och att hoten mycket väl kan vara tomma hot.
Det som är anmärkningsvärt i fallet Wares Khan är att han utvisades till Afghanistan redan 2014 och att han accepterade utvisningen då, men kom tillbaka ett år senare!?!
Citat:
I fjol accepterade han tillslut sitt utvisningsbeslut och återvände till Afghanistan för att enligt honom själv påbörja ett nytt liv. Men förutom de politiska reportage Wares Khan gjort under sin tid i Sverige, så hade hans mer västerländskt präglade Youtube-reportage, gett honom fiender i hemlandet.
– Jag är som en svensk, säger Wares Kahn som här bott i Sverige i nio år. När jag har åkt tillbaka till Afghanistan säger många att jag inte är en bra muslim.
Han flydde tillbaka till Sverige i vintras, men sattes snart i förvar, i väntan på att utvisas.
Han skulle utvisas redan i december 2016 men fick av någon anledning i sista stund stanna kvar i förvar. Kan ju gissa vilka som satte stopp för den utvisningen
Citat:
– Det var någon minut kvar innan vi skulle åka mot Arlanda och då kommer en polis fram och pekar på mig och en annan kille och sa att vi skulle stanna, säger han.
Flera aktivister från ”Vi står inte ut” arbetade med att få till verkställighetshinder, alltså ett hinder mot att genomföra beslut om utvisning
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=96&artikel=6456052
http://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/utvisningshotade-wares-khan-fick-stanna