Citat:
Ursprungligen postat av
taskig
Blir lite lätt illamående av vissa personers uttalanden här. Blir också illamående av tanken på hennes sista stund i livet.
Jag lärde känna Zaida på IRC av alla ställen, där vi delade våra tonårsproblem för varandra dagarna i ända. Hon var ganska hårt pressad hemifrån att plugga och bli något, vilket visserligen fungerande. Men jag minns att hon var lite uppgiven några gånger av föräldrarnas tryck.
Hon fick inte heller bli distraherad av något - läs killar - under sin gymnasietid. När hon väl blev det försvann modemet och telefonprivilegier. Minns inte om det var hennes mamma eller pappa som var den hårda i det fallet. Men att pappan var från Chile (katoliker?) kanske spelade roll. Vi hördes sporadiskt några gånger om året efter det, och i ett av de sista samtalen berättade hon att han hade dött i en hjärtattack (om jag minns rätt). Det går nog inte att förstå vad hennes lillasyster och mamma mår går igenom just nu.
Fy fan.
Vad använde hon för nick på irc? Jag känner inte igen hennes riktiga namn från någon användare på de flesta svenska irc-kanalerna, men hon kanske frekventerade de utländska typ #chile. Det fanns en del andra politiker som var aktiva på irc också men sällan under sina riktiga namn.
Nu är den mest intressanta frågan vilka efterverkningar det får sverige i fns säkerhetsråd och vilka drag löfven (förmodligen inte) gör. Pressen håller ganska tyst om saken vilket kanske inte är så konstigt.