2017-02-27, 11:57
  #30529
Medlem
Tadef under SAA kontroll. Verkar vara fake News om att turk FSA skulle ha erövrat Tadef.

M4 är frontlinjen.

Tiger forces captured Zuzurah and Jub Al-Sultan after control Jub Al-Hamam in east aleppo.



https://mobile.twitter.com/watanisy/status/836145264603906051
Citera
2017-02-27, 12:02
  #30530
Medlem
https://mobile.twitter.com/QalaatAlMudiq/status/836146895743500288

Verkat ha varit en i mångt Twitteroffensiv av rebellerna, tadef intogs aldrig, var beskjutning i utkanten etc


Nu är SAA enbart 4km ifrån sdf
Citera
2017-02-27, 12:03
  #30531
Medlem
Hopes.N.Dreamss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TallyStick
Problemet med många i den här tråden är att ni tror att någon s k "common sense" ska inträffa i Syrien. Det kommer aldrig att hända eftersom er "common sense" är inte förankrad i verkligheten. Bashar al-Assad, och jag lovar er detta, kommer ALDRIG att släppa ifrån sig ens 0,00001% av makten. Han kommer ALDRIG frångå sin fars riktlinjer. Det är det som händer nu eller döden. Om ni vill ha död på Bashar så kan man bara carpet-bomba Latakia och skicka in seals. Då kommer ryssarna att skicka in Spetznaz-förband och då har vi WW3 och en atombomb över Warszawa. Allt för en jävla gasledning från Qatar. Ge fan i Syrien, ni jävla globalister och neocons, ni kan inte vinna utan stora jävla förluster. Bashar al-Assad vet vad ni gjorde med Saddam Hussein al-Tikriti och Muammar al-Gaddafi. Resten är bara frigolit. Ge upp. Dra er jävla ledning under Afrika och Medelhavet. Kommer bara ta ca 50 år men börja nu.

Ta en semla och ta det lugnt innan era ögon ploppar ur sina hålor. På riktigt!
Jag delar din analys. Du har rätt i att Assad inte kommer att släppa makten frivilligt. Inte heller kommer USA kunna ingripa direkt militärt mot Assad, det kanske händer men är väldigt osannolikt. Den enda lösningen blir att stötta ett gerilla krig mot Assad genom att fortsätta stödja rebellerna tills Assadregimen, Iran och Ryssland dräneras ekonomiskt. Det är den enda geopolitiska strategin som USA har att gå utefter om man inte väljer att helt överlämna Syrien till Ryssland. De kanske försöker begränsa Rysslands vinning genom att tillåta kurderna få självstyre likt i Irak, men det tjänar varken Gulfstaterna eller Turkiets intressen så deras stöd till rebellerna lär sannolikt fortsätta.
Citera
2017-02-27, 12:07
  #30532
Medlem
Senaste kartan över nordöstra Aleppo

https://pbs.twimg.com/media/C5qnOIdXEAAb7do.jpg
Citera
2017-02-27, 13:06
  #30533
Medlem
postkrans avatar
Det börjar komma rapporterar från olika håll om att SAA nu har nått SDF's linjer. Vi får se om några timmar om det faktiskt stämmer.


Förövrigt intressant det här med att TFSA skulle ha erövrat Tadef, är andra gången på mindre än några veckor som dom ljugit om något som kan motbevisas dagen efter.
__________________
Senast redigerad av postkran 2017-02-27 kl. 13:16.
Citera
2017-02-27, 13:16
  #30534
Medlem
Cents4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av postkran
Det börjar komma rapporterar från olika håll om att SAA nu har nått SDF's linjer. Vi får se om några timmar om det faktiskt stämmer.


Förövrigt intressant det här med att TFSA skulle ha erövrat Tadef, är andra gången på mindre än några veckor som att dom ljugit om något som kan motbevisas dagen efter.

Desperate times calls for desperate needs. Det är ganska vanligt bland oppositionens terrorister att dra sina lögner på Twitter. Allt för att ge lite hopp åt deras kamelkukliknande sympatisörer.
Citera
2017-02-27, 13:35
  #30535
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
En diktatur som har slaktat sitt folk i fem års tid och sedan håller ett val lägger jag inte så stort värde vid. Fick oppositionen ställa upp på valet? Fick rebellområden räknas in? Hur kunde man säkerställa att människor säkerhet skulle garanteras om man valde annat än det som är "accepterat"? Premisserna för valet var helt defekt, och det är ganska tydligt om man inte medvetet försöker få det att framstå som något annat.

Vi har ju en opinionsundersökning som många Assadanhängare citerat, som visar att Assad INTE är så populär som valen får honom att framstå, och de flesta misstror valsystemet, vilket är viktiga faktorer att ta in om du vill tolka valresultaten. Men det gör du inte, du kan ju inte ens styckindela.
Det har förts och förs ett oerhört propagandakrig det som gäller Syrien, man försöker dölja sanningen som är obekväm, för de som var för ett regeringsskifte i Syrien.
Syrien gjorde allt för att valet skulle bli just och rättvist och bjöd in länder för att observera valet, det fanns länder som skickade delegationer för valet till Syrien, men de som klagar att valet inte var just är de som aldrig var där utan kommer med egna fantasier som skall passa in i deras agenda.
Alla som är insatta i Syrien fallet, känner till att planen var att Saudi skulle få kontroll över Syrien vid en regeringsförändring i landet det skulle ha blivit en liknande regering som i Saudi, som inte är mycket till demokrati, eller folkets frihet och inte speciellt för kvinnan.
Julian Assange med Wikileaks har bevis att det var Saudi regeringen och Qatar regeringen som till stor del sponsrade terroristerna och annat i Syrien där motivet var att få en regeringsförändring.
Hur stora summor det rör sig om är okänt men det är inga småslantar.
Vid en Saudi kontrollerad regering i Syrien hade USA och Israel fått en stark ställning i Mellan Östern, därför har USA stöttat ett regeringsskifte i Syrien till en Saudi regim.
För Europa hade den fördelen blivit att gasledningen från Qatar hade blivit byggd och Europa hade fått tillgång till annan gas än rysk.
Det som nu håller på att ske är att USA har tappat greppet i Mellan Östern och det blir sannolikt en stark triangel Ryssland, Turkiet och Iran kring Syrien, som kommer att kontrollera Mellan Östern och ha inflytande.
Sedan finns Kina som stöttar den triangeln de är också stora köpare av Iransk olja och andra råvaror.
Iraq kommer att gå ifrån USA med allt elände de ställt till med där, och Iraq kommer att närma sig Iran och Ryssland.
För Ryssland kommer Mellan Östern att bli en stor marknad för deras krigsmaterial som de länderna gillar. Iraq har gått ut och sagt att det ryska krigsmaterialet är bättre än USA:s och mycket billigare och driftsäkrare och rekommenderar andra MÖ länder att köpa ryskt material.
Iraq har nyligen köpt attackhelikoptrar från Ryssland och vill ha hjälp därifrån med att rensa ut ohyran från Mosul.
Ryssland har enorma mängder egna råvaror som olja och gas, och är inte heller intresserad av territorium, som de har nog av själva.
Under Hillary Clinton som FM gjorde Saudi en order på 80 miljarder dollar krigsmaterial och sammanlagt under hennes tid som FM rörde det sig om 160 miljarder US dollar enligt Julian Assagne, därför är krigsmaterial "big businees" i Mellan Östern.
__________________
Senast redigerad av Fagro 2017-02-27 kl. 13:45.
Citera
2017-02-27, 14:21
  #30536
Medlem
postkrans avatar
Ska tydligen vara den senaste kartan
https://pbs.twimg.com/media/C5q6WP1WYAEHxUT.jpg
Citera
2017-02-27, 14:24
  #30537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av postkran
Det börjar komma rapporterar från olika håll om att SAA nu har nått SDF's linjer. Vi får se om några timmar om det faktiskt stämmer.


Förövrigt intressant det här med att TFSA skulle ha erövrat Tadef, är andra gången på mindre än några veckor som dom ljugit om något som kan motbevisas dagen efter.

Verkar stämma.

Man borde dock försöka säkra M4 helt. Ett turkfritt M4 underlättar om SAA vill vara med i leken på riktigt.
Citera
2017-02-27, 15:13
  #30538
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fagro
Du måste inse fakta i juni 2014 var det val i Syrien och det var många länder som var inbjudna för att kontrollera valet bland annat Brazil, Ryssland, Iran och Venezuela och alla delegationerna sade att valet var fritt och rättvist.
Baath Party med Bashar al- Assad fick 88,7 % av rösterna.
NIACS med Hassan al - Nouri fick 4,3 % av rösterna.
Det här bevisar att Assad har folket med sig, om inte så varit fallet hade folket motröstat på motkandidaten, som de inte gjorde.
De som hade flydd från Syrien hade rätt att rösta och exempelvis i Lebanon var det enorma köer på folk som skulle rösta och alla skulle rösta på Assad.
Den som följer syrisk media kan se att vid demonstrationer bär folket plakat med bilden av Assad och ibland tillsammans med Putin, butiker bilar har Assad bilden på väggen och även bilar.
Om inte Assad hade haft folket med sig han skulle aldrig ha kunnat sitta kvar med den turbulensen som varit och är i landet, det bevisar att folket i Syrien litar på sin president Assad.
När flyktingar från Syrien kom till ett flyktingläger i Turkiet som var mest kvinnor, var det en journalist som frågade många av dem vad de ansåg om Assad, det var ingen som sade något negativt om honom och regeringen, som gjorde journalisten besviken.

Bara 88%? Uselt. Charmprinsen i Nordkorea har väl 100%?

Humor att ens ta upp detta. Jobbar du för en rysk trollfabrik?
Citera
2017-02-27, 15:27
  #30539
Medlem
Pre 1914s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NisseD
Bara 88%? Uselt. Charmprinsen i Nordkorea har väl 100%?

Humor att ens ta upp detta. Jobbar du för en rysk trollfabrik?
Att 88% av de som röstade röstade på rådande system är väl inte underligt alls.
Citera
2017-02-27, 15:36
  #30540
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hopes.N.Dreams
Jag delar din analys. Du har rätt i att Assad inte kommer att släppa makten frivilligt. Inte heller kommer USA kunna ingripa direkt militärt mot Assad, det kanske händer men är väldigt osannolikt. Den enda lösningen blir att stötta ett gerilla krig mot Assad genom att fortsätta stödja rebellerna tills Assadregimen, Iran och Ryssland dräneras ekonomiskt. Det är den enda geopolitiska strategin som USA har att gå utefter om man inte väljer att helt överlämna Syrien till Ryssland. De kanske försöker begränsa Rysslands vinning genom att tillåta kurderna få självstyre likt i Irak, men det tjänar varken Gulfstaterna eller Turkiets intressen så deras stöd till rebellerna lär sannolikt fortsätta.

Är det inte det ni lakejer gjort sen 2011? Personer som du på forum och andra sociala medier och CIA och independent contractors på marken?

För övrigt går det inte att "dränera" vissa länder ekonomiskt. Det är en hoax. Du kan inte dränera ett land som kopplat bort sig från IBAN/BIC/Swift-systemet. De tre länderna du nämner har gjort det. De är fortfarande med på pappret men de lever sitt eget liv rent konkret.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in