Citat:
Ursprungligen postat av
Polu
Tack för en mycket bra lista tidigare!

(Jag ska erkänna att jag hade ambitionen att ta med en historik men orken tröt. Det är obegripligt att medborgare på detta sätt ska behöva tala om vad som politikerna måste ta tag i. Det borde vara självklarheter för dem och medierna.)
Tyvärr tror jag inte att politikerna klarar detta. Det är någonting genomruttet i Sverige som är svårt att förstå – det har gått så långt att man behöver tala i termer av ondska. Är det ren ondska som driver etablissemanget och medierna?
Jag är övertygad om att det var GW som räddade Peter Springare i Veckans brott. Hade GW vänt sig mot Springare hade MSM slitit honom i stycken som hungriga vargar. Se även mitt inlägg här:
(FB) Veckans brott med Leif GW Persson
Vad kommer medierna att göra nu med Springare och GW? Ja, antagligen vet de inte själva. Medierna slår ner opposition skoningslöst. Eskilstuna-Kurirens exempellösa angrepp på Petterssons Blogg och Granskning Sverige visar vad de är kapabla till, se vidare här:
(FB) Början på ett mediakrig om mångkulturen?
Samtidigt så är medborgarna förda bakom ljuset och tror att Sverige är ett rikt land som hjälper de som flyr för sitt liv. Ur det perspektivet är det lätt att förstå att kritiker till flyktingpolitiken kan betraktas som dåliga människor. Idag läste jag följande insändare i en tidning:
Skribenten har inte förstått den verkliga problematiken – det är en grundlurad medborgare. Det är så tragiskt att medborgare ska behöva skriva insändare av detta slag i Sverige 2017. Om politiker och medier hade gett en korrekt bild så hade det inte behövts. Och då hade skribenten också förstått att de som bäst behöver hjälpen istället blir lidande. Vidare är det knappast brottsbenägna människor från MENA-regionen som är mest hjälpbehövande i världen.
Men hur ska politiker och medier kunna förklara för insändarskribenten att de har ljugit hela tiden? Var ska de börja för att ta tag i det som Springare och GW nu har påtalat?
Du väcker frågeställningar som öppnar för härliga analyser och resonemang, men kanske dessa skulle gå utanför ramarna för den här tråden. Jag ger mig på ett par ändå.
Historien
Jag har intrycket att de flesta hoppar in i nuet utan att se hur vi kommit dit. Dessutom reagerar många med känslor utan att kosta på sig en analys.
Ett par korta exempel på vad jag menar.
Var det Hitlers fel att han kom till makten i Tyskland eller berodde det på en historik, som började med den förödmjukande Versaillefreden och så småningom lade grunden för ett behov av en nationell upprättelse? Då kom mannen som lovade att göra Tyskland stort igen...
Var det Trumps förtjänst att han blev president eller var det brister hos media och politik som blev alltmer uppenbar för allt fler som lade grunden för att en ganska enkel retorik som med "Crocked Hillary" och "Make America Great Again" öppnade vägen till Vita Huset?
Om någon ser en drunknad liten pojke på en strand vid Medelhavet så är det lätt att känslorna svallar över. Då blir det lätt att säga att vi måste ta emot alla flyktingar. Skulle det vara lika lätt att säga "vi hjälper en ensamkommande 25-åring för 80 000:- i månaden i stället för att hjälpa 400 små barn i deras hemland"? Vilket av de här alternativen är den bästa humanitära insatsen?
Ondskan
Jag ser sällan åsikter som ett resultat av dumhet. Dom formas, ofta med vägledning från föräldrar men också med hjälp av andra förebilder. Jag har hos mig själv upptäckt många felaktiga ställningstaganden som jag gjort. Ibland har jag kallat dom resultatet av felaktig uppfostran. Bör jag vara aggressiv mot någon som jag träffar som är felaktigt uppfostrad? Visst är det svårt att låta bli ibland, men jag försöker att förstå i stället.
Nästan alla människor gräver ner sig i sina värderingar. Det är enklare på flera sätt. Att ständigt ifrågasätta sig själv och tillåta att andra ifrågasätter en är jobbigt. De flesta har varken förmågan eller energin som krävs för detta. Lägg sedan till prestige och flockbeteende. "Jag har aldrig haft fel och jag gör som dom flesta i min grupp". Skadligt, farligt, inte särskilt begåvat, men ständigt återkommande.
Tänk inte ondska. Tänk inlåst i felaktiga tankebanor i stället. Hur kommer man ur fel spår, när det gäller det man uppfattar som värdegrund, idéer, ideologier och politisk övertygelse? Det är inte lätt, men fakta måste alltid överordnas värderingar IMO.
Om båda parter i en konflikt (politisk eller annan) ser motparten som ond så minskar förutsättningarna för att uppnå en konstruktiv lösning dramatiskt.
Men, visst finns det ondska också. Jag kan inte se att t.ex. ISIS har något existensberättigande. Det finns fler exempel på ondska.
PK
En värdegrund kan vara bra och viktig om den är så utformad att nästa alla är övertygade om att den är bra. Blir den alltför specifik och alltför smal, så att en betydande mängd människor inte ställer upp på den så blir den problematisk. Gå ännu längre så att den upplevs som ett åsiktstvång och så att många känner sig intstängda i en åsiktskorridor, då börjar det att jäsa. Där är vi nu, IMO. Jag var skeptisk mot PK-begreppet från början eftersom det IMO tog formen av ett åsiktstvång och kvävde den analys som jag alltid förväntar mig och som alltid behövs, IMO. Min slutsats har alltid varit: Se upp för PK!
Värdegrund, javisst, men om den omvandlas till en åsiktskorridor så upphör den att vara värdegrund.
Hoppsan så mycket det blev! Det vore kul att höra Peter Springare och LGW Perssons kommentarer om detta!
Jag tror att dom tänker ungefär som jag. Kanske kan det se ut som jag gör reklam för SD, men det är inte min avsikt att tala partipolitik. Jag vill vidga vyerna på ett sätt som jag tycker behövs för att vi ska kunna få ett bättre samhälle och en bättre framtid!
Det är också vad jag uppfattar att Peter Springare vill.
–