Citat:
Ursprungligen postat av
tverskoy
Ukrainas problem är att ukraina inte fungerar som en monokulturell/monospråkig nationalistisk stat. Hälften av ukrainas befolkning identifierar sig som ryssar: Odessa, Kharkov, Nikolaev, Donbass. Krim har redan gått med i Ryssland. Donbass krigar för frihet. Vill du att det ska bli krig i Odessa, Kharkov osv? Ryssar kommer aldrig att acceptera en monokulturell/monospråkig ukraina, det är omöjligt.
Vilket struntprata. Har du någon uppbackning av något. Eller är det bara "alternativ fakta"?
Sist jag läste opinionsundersökningar ville Odessa, Kharkov och Nikolaev vara ukrainska med en överväldigande majoritet, mer än 95%.
Att du säger att hällften av Ukrainas befolkning identifierar sig som ryssar är ju bara dumheter.
Donbass är invaderat av Ryssland, om Ryssland inte attacketar Ukraina 2014 i Augusti, och lämnat Krim, hade det inte varit några problem i Ukraina idag.
Ryssarna kan acceptera en heldel; Vad Putin accepterar är något annat. Men om man ska vara ärlig så har han en ekonomi som är lite större än debbelt så stor som Sverige. Helt baserad på olja och gas. Ett land som är hel korrupt och som behöver reformeras, som står under sanktioner från de flesta av världens rikaste länder. Ett Ryssland utan Putin kommer bli rikt, men vi får vänta ett tag till.