Bäste Moosky
Du verkar ju vara en debattglad, nej där blev det fel, debattilsken liten typ som speedar upp på småtimmarna. Men vad vet jag om dig? Platt intet, men jag har gjort mig en uppfattning.
Du agiterar med ett språk som inte gör dig direkt trovärdig. Invektiv och svordomar skapar ingen respekt, bara förakt. Du förefaller vara urtypen för en rättshaverist! Jag hoppas att jag har fel.
Du har läst flera FUP-ar skriver du. Och inte sett Peters namn. Jag vet ju inte vilka källior till FUP-ar du har. Men jag kan misstänka att det handlar om grova brott med frihetsberövade misstänkta. Då är åklagaren FU-ledare och träder in när någon delges misstanke. Åklagaren kan vara FU-ledare även utan att det finns misstänkta. Tlll ex. i ett spaningsmord. Omvänt så kan det vara en polisiär FU ledare när det finns misstänkt i enklare fall. Så att du inte har stött på Peters namn beror nog på att du bara läst FUP-ar över grova brott. Eller att du kör en vals..
Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Ingen har sagt att han ljuger med sina inlägg på Facebook. Du får fråga Värmlandspolisen då han anklagar dom för att manipulera siffror. Är man bakom flötet så får man kanske slänga upp lite bevis.
Tror nog att även om han har många som anser samma som honom själv, så finns det dom som inte vill ha anklagelser om mörkande eller siffror som manipuleras.
Han kanske fick hybris?
Jag begriper inte varför det ska ältas om han talar sanning. Ja det vet vi redan sedan 40 år.
Så det är inget nytt. Ehh??
Han redovisar, i bloggen, HUR man gjort i Värmland för att redovisa så många ärenden som möjligt. Man har, säger PS, brutit mot den regel som säger att FU-ledaren ska förundersökningsbegränsa i fall där fler brott (med samma misstänkt) (ev. vis ringa narkotikabrott) inte skulle ge mer straff. Brutit mot den säger han att Polisledningen i Värmland har gjort genom att förbjuda sina FU-ledare att förundersökningsbegränsa.
Slutsatsen blir ju att det blir fler pinnar redovisade till ÅM. En FU-ledare ska bedriva förundersökningar enligt lag och föreskrifter och inte enligt vad polischefer tycker. Om man förundersökningsbegränsat hade utredarna rimligen fått mer tid till andra ärenden. Och även om det inte direkt är brottsligt så är det min bestämda uppfattning att det är vad som brukar kallas kreativ bokföring. En mycket dålig sådan.
Inlägg #1812 i dag fredag 10/2 kl. 0109
Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Absolut ska han få göra det ,men jag vänder mig emot att han rapar länderna. Det är viktigt för honom tydligen vilket blir att man klassar honom direkt. Han verkar ha psykiska problem eller väldigt utmattad typ. Han ska ge fan i att skriva om vilka länder det handlar om eftersom det finns invandrare som är svenska medborgare, så han får sköta jobbet eller sluta. Det är inte hans uppgift att driva politik eller lobba i poliskorridorerna.
Vilken komptens du måtte besitta som kan ställa psykiska diagnoser grundat på vad någon skrivit? Och som du dessutom, till skillnad från flertalet, totalt missförstått.
Inlägg 1820 i dag fredag 10/2 kl. 0116
Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Ja, och risken med det är i dagläget vadå med dom som redan är svenska medborgare?
Polisens uppgift är att utreda brott och ta hand om brottslingar bland annat inte vem som ska in i landet det sköts via regeringen, lagstiftaren.
Om vi ska börja bakifrån. Lagstiftaren i vårt land är Riksdagen, inte regeringen. Varken regeringen eller riksdagen "sköter" vilka som "skall in i landet". Riksdagen stiftar lagarna och vad du nu än tror, så är det Polisen och till viss del Kustbevakningen som sköter gränskontrollen. Med mycket svag lagstiftning som grund.
Inlägg 1845 i dag fredan 10/2 kl. 0249
Citat:
Ursprungligen postat av
Moosky
Jaha, så var det med sakkunskaperna nämligen noll. Handlägger brottsutredningar under ledning av förundersökningsledare främst från Åklagarmyndigheten.
Peter är FU ledare på grova brott! Därtill har han egna ärenden att utreda. Finns inget som inte säger att det också kan finnas en administrativ chef. Och förklaringen till att Peter inte längre är rotelchef är sannolikt den senaste, av politiska klåpare, skapade omorganisationen där flertalet äldre poliser (nära och omkring 60 år), i synnerhet de i chefsposition, valde att inte söka om sina "egna" tjänster då de kunde se förtecknen på en dålig organisation.
mvh, το ξέρω