2017-02-10, 12:45
  #1885
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av praktjakt
Precis, inget om Springare eg utan mer länkar/videos om ren dynga. Folkets Demonstration/Avpixlat/Muslimhat osv.

Motgruppen har mer balanserad bild och inget hat.
Springare vill nog inte ha något att göra med någon av dom.
Troligen kommer han inte uppdatera sin arbetsbörda offentligt igen.


#vistårinteut

Rymdkram.

Motgruppen? Du menar batiktanterna i övre medelåldern som öppnar sina hjärtan (m.m.) för de stackars ensamkommande?
(FB) Kristinehamn: Kvinna hade sex med flyktingbarn – åtalas för våldtäkt

#jagstårinteutmedvistårinteut
Citera
2017-02-10, 13:09
  #1886
Medlem
JustZlatans avatar
Jag körde precis förbi Mynttorget och där står en man som håller upp ett plakat, "Vi som står upp för Peter Springare" står det på den.
__________________
Senast redigerad av JustZlatan 2017-02-10 kl. 13:11.
Citera
2017-02-10, 13:36
  #1887
Medlem
Driftstopps avatar
Det verkar som nu gruppen kommit till realistiskt tänkande att faktiskt ha funktionen förhandsgranskning av inlägg.

Det var fan på tiden!
Citera
2017-02-10, 13:45
  #1888
Medlem
Polischef i Ljungby ger Springare rätt:
http://www.smalanningen.se/article/peter-springare-har-ratt-om-brott-och-invandrare/
Citera
2017-02-10, 13:52
  #1889
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NygammalVals
Har Springare lagt upp någon ny rapport idag eller är han belagd med munkavle nu av sina chefer?

De kan inte belägga honom med munkavle. Möjligen placera om honom efter en runda med facket.

Med tanke på att polisen behöver varenda utredare som finns lär inte kollegor uppskatta det. Och därmed inte facket heller.
Citera
2017-02-10, 14:01
  #1890
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MeMajk
Såg att det länkats från en Annelie Sjöberg på facebook. Hon har skrivit ett ett glimrande inlägg som börjar
Sagan om det lilla, lilla landet med den stora, stora värdegrunden

Det var en gång ett land som hette Sverige. Det var ett land där det var gott att leva. Där rådde fred, demokrati och jämlikhet.

I det landet fanns ingen rasism, nazism eller fascism. Begrepp som "islamofobi", "funkobi" eller "homofobi" etc var inget som någon ens hade hört talas om....

så det är fler och fler som sluter upp bakom Peter Springare för att de faktiskt sympatiserar med honom
och delar hans åsikter till fullo
Springare är föremål för utredning för att han framförde sina privata åsikter om sin arbetssituation tusentals personer har skrivit om sina erfarenheter framfört sina åsikter och stöttat Springare.
OM han mot förmodan skulle få några repressalier fån kåren så kommer helvetet att bryta ut

Svenska poliser är utvalda genom personlighetstester vid rekrytering för att kunna bli trampade på och vika sina ryggar för arbetsgivaren staten. Ingen annan yrkesgrupp (jo möjligen sköterskor) skulle ta så mycket skit som poliser får göra från sina egna ledning och organisation.

Det är rätt imponerande att se hur mycket de sväljer. Hur mycket anmälningar de får lägga ner. Hur mycket brott som inte rapporteras. Polisanmälningar klassas som tips för att snygga till siffrorna. Titta åt andra hållet på småbrotten.

Och med den högsta chefen? Han pissar på poliser och sitt eget folk.

Fattar inte att poliser drar i handbromsen på riktigt.
Citera
2017-02-10, 14:16
  #1891
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kosto
Jag tycker det är konstigt att man bara hänger ut folk av viss etniskt ursprung, jättekonstigt. Vad kan det bero på?
Om jag får gissa kan det bero på svenskarnas medfödda rädsla för det okända. Svenskar måste hela tiden ha en fot i tryggheten, det är därför de flyttar hemifrån sent och därför de ser ut som baybyrövar i facet upp i mogen ålder. Alltså svensken är rädda att missta tryggheten. Det är annat med oss båtflyktingar, vi är riktiga män som inte räds något.
Du tycker att det är konstigt att Springare inte har selekterat utan har valt att "hänga ut" (ditt påstående, trots att man ju inte pekar ut någon) exakt de länder som de misstänkta påstår sig komma från?

Är ju inte Springare som valt länderna. Är ju Springare som listar exakt de länder de kommer från (eller utger sig komma från). Du borde då i stället fundera på om det kanske finns ett mönster vilka länder de kommer från - var denna vecka ett undantag eller kan det vara så att det brukar se liknande ut andra veckor?
Citera
2017-02-10, 14:17
  #1892
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NygammalVals
Har Springare lagt upp någon ny rapport idag eller är han belagd med munkavle nu av sina chefer?
Måste väl gå hem, eftersom han inte vill göra det under arbetstid så hans chefer kan beskylla honom för att missköta sitt arbete.
Citera
2017-02-10, 14:19
  #1893
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Utflyttad
Jag tror inte att journalister, de med hjärnor, vågar anmäla gruppen för att få den stängd av FB.

En sådan aktion skulle ju få den raka motsatta effekten, det skulle ju skapa ett ramaskri inom all alternativ media och fungera som ett ypperligt bevis på att sanningen till varje pris måste tystas och att den "agendasättande journalistiken" gör gemensam sak med den "vänsterliberala"* makteliten, etc.

Då vore det bättre om "agendasättande journalister" tog en funderare på vilken agenda som ligger närmast vanliga hyggliga människor?

En annan variant kunde ju vara att journalisterna började att rapportera på ett sakligt och objektivt sätt

* Annars ett så jädrans fånigt uttryck då det inte finns något gemensamt mellan "Vänstern" (Kommunism/Socialism) och Liberalism.

Vad tjänar man på att få gruppen nedsläckt? Det är ju bara att starta en ny, en ny, en ny, och innan dess så har vreden tagit sig uttryck genom andra kanaler och på andra sätt. Visserligen så är det inte säkert att alla journalister förstår det, men jag tror inte att media försöker tysta gruppen, det är odemokratiskt och kontraproduktivt.

Det finns ju tack och lov journalister som fortfarande har huvudet på skaft, A. Dahlberg är en av dem tycker jag, sådana som hon kommer att få större utrymme i takt med att vindarna vänder tror jag.

Det går inte att med trovärdighet trycka ner Peter i skiten, det kommer att ploppa upp nya som skiter i konsekvensen, tänk på att många poliser slutar frivilligt, finns sannolikt mängder med poliser som hellre tar bladet från mun och berättar än jobbar kvar i ett dårhus.
Citera
2017-02-10, 15:03
  #1894
Medlem
RingRing2014s avatar
Modig svensk tjej som flyttar gränserna ytterligare i Spingare-gruppen. Går ut med bild på hur hon såg ut efter att ha blivit brutalt misshandlad. Får starkt stöd av tusentals.

Modigt och viktigt. Tummen upp!

Det viktigaste, nu kan fler tjejer följa efter.

Gå in och släng på en like och en liten styrkekommentar, det gjorde jag.



Att enskilda kommentarsinlägg i Peter Springare-gruppen i sig självt kan generera 10.000 likes och tusentals kommentarer säger lite om magnituden vi har att göra med nu.

https://www.facebook.com/groups/279528999133185/permalink/292289377857147/
__________________
Senast redigerad av RingRing2014 2017-02-10 kl. 15:14.
Citera
2017-02-10, 15:30
  #1895
Medlem
Veckans inlägg, för drygt en timme sedan.

https://www.facebook.com/peter.springare/posts/10208350659592630
Citera
2017-02-10, 15:31
  #1896
Medlem
Provokatörs avatar
Peter Springare har genom sin status brutit mot den av staten fastslagna 'värdegrunden'. Antingen har Peter inte fått någon värdegrundsutbildning, vilket då är arbetsgivarens ansvar eller så skiter Peter i att respektera densamma. Det är faktiskt inte svårare än så.

Den gemensamma värdegrunden för de statsanställda är:
  • 1) - Demokrati – all offentlig makt utgår från folket.
  • 2) - Legalitet - den offentliga makten utövas under lagarna.
  • 3) - Objektivitet - allas likhet inför lagen, saklighet och opartiskhet ska iakttas.
  • 4) - Fri åsiktsbildning - den svenska folkstyrelsen bygger på fri åsiktsbildning.
  • 5) - Respekt för lika värde, frihet och värdighet - den offentliga makten ska utövas med respekt för allas lika värde och för den enskilda människans frihet och värdighet.
  • 6) - Effektivitet och service – effektivitet och resurshushållning ska förenas med service och tillgänglighet.

Det kan knappast anses att Peter hedrar punkt 3 eller 5. Polisen som helhet kan inte heller beskyllas för att uppnå godkänt resultat för punkt 6.

Nu tror jag dock inte att även om det sätts in betydande utbildningsinsatser vad gäller en attitydjustering för Peter så kommer vi uppnå fullgott resultat, jag finner således att någon annan åtgärd än omplacering är utesluten.


/Provokatör
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in