Citat:
Ursprungligen postat av
Ugglan.
Citat av Prinzezzan: ”Det var ett av de anonyma tipsen som hävdade detta. Det kunde aldrig bekräftas och ledde ingenvart. Detta var ett program från -96. Det är 2017 nu... Har vi inte kommit längre? :-( ”.
Fast inte behöver ett program (eller information) från just 1996 i det här fallet vara ovidkommande 2017? Skulle man resonera så vore det ju helt meningslöst för mordutredare att gå igenom gamla fall med deras tillhörande tidigare utredningar/informationer. Det har ju visat sig flera gånger (till exempel genom Svenska fall för FBI) att just gammal info kan bli som ny igen under rätt omständigheter. Det ena utesluter inte på något sätt det andra.
Citat av Prinzezzan: ”Så du menar att det ett anonymt påstår är sant? Att det därför måste ligga någon sanning i det?”
Samma sak här: Det har många gånger visat sig att anonym information har varit nyckeln till att lösa fall. Nu säger jag inte att det behöver vara så just i det här fallet, men inte kan man blunda för information eller dissa den bara för att den är anonym. Den kan faktiskt vara värdefull, den också.
Citat av Prinzezzan: ”Den kille som exsist refererar till – och som funderade på att prata med en präst om det han visste – pratade om sin kompis som jobbat som vaktmästare då Helena försvann.”
Vet vi säkert att detta är sant? Är den här informationen verifierad? Den kan vara helt fel.
1. Gammal info kan vara väldigt viktig och betydelsefull. I det här fallet så inkom sex (tror jag att det var) anonyma tips. Tipsaren/tipsarna ombads höra av sig igen, men den/de gjorde aldrig det, vad vi vet. Det - i det här fallet aktuella - anonyma tipset gav inget. (Det har jag hört från insatta i fallet.) Detta ämne har diskuterats många gånger i tråden.
2. TheExterminator skrev: "I Efterlyst från 96 säger dom att PR brutit samman och erkänt på fyllan
så någon sanning måste det ligga i påståendet." (Min fetmarkering.) H*n utgår i detta fall att eftersom det sägs i
Efterlyst att PR erkänt på fyllan, så måste det ligga någon sanning i påståendet. Varför då? Bara för att det tagits upp i ett TV-program för mer än 20 år sedan? Tror ni inte att detta har kollats upp?
3. Kan bara hänvisa till exsist i detta fall. Fråga henne/honom.