Citat:
Ursprungligen postat av
Mimur
Jaha, det kom väl inte sååå oväntat. Återstår att se om han drar med sig henne i erkännandet. Hon lär ju förneka till döddag
även om han inte drar med henne i hans berättelse så framstår det som ologiskt och omotiverat att han dödar hennes föräldrar på egen hand eller andra motiv.
vad skulle alternativ till att utan körkort, utan tillgång till egen bil, utan vetskap om föräldarna ( ute i skogen ), och utan att vara bekant med hennes föräldrar ta sig dit och mörda ett par ? slumpen ? praktiskt taget uteslutet!
hon är på sannolika skäl för hon har kunnat bindas till plats vid aktuell tid.
annars skulle det bara vara han som är misstänkt.
så vi har bevisat att paret fanns där på aktuella tiden och bevis för att 18 åringen ( troligtvis 25 åring

) har mördat och mordförsök. vad gör hon där samtidigt ?!?!?!
Sen också om hon är oskyldig, varför lämnar hon från platsen med 18 åringen och inte ringer efter polisen/ambulans. Ett starkt indicie som talar emot henne.
Hon kommer stryka med även om han inte blandar in henne. Sen om det blir anstiftan till mord eller medhjälp till mord eller om hennes agerande varit så pass aktivt och deltagande att det är mord återstår att se.