Citat:
Ursprungligen postat av
Sweedersson
Tänkte mer sättet att med populism ta makten i fria demokratiska val för att sedan skära ner mer och mer på demokratiska fri- och rättigheter för att till slut bli diktatur (oavsett om det är extrem höger eller extrem vänster). Ett slugare alternativ till ex-vis militärkupp.
Paradoxalt nog verkar ju många som röstar på SD vilja tillbaka till hur Sverige var på 50-talet då vi i princip bara hade public service.
Ok, förutom möjligen trump. Var har populister vunnit nått val, kan faktiskt inte komma på ett enda, ja möjligen filipinerna nu då.
Det är ju rätt befängt att tror att staten ska kunna stå för ett mångfacetterat perspektiv. Det är ju faktiskt just fri media som kan garantera att alla perspektiv kan ses. Om någon populist nu skulle få 50%, vad tror du då PS får för direktiv?
PS är ju inte bättre än de styrandes perspektiv. Det är klart att om man är Sosse gillar man ju PS, det var ju en megafon för dem i alla år. Därav försöket att förbjuda paraboller utan internet hade fortfarande haft 35%.
Du kan ju inte på allvar säga att SD har behandlats på samma villkor som andra, och titta på hur fi behandlats; läs deras partiprogram om du vill snacka populism, 15 minuters principen ha ha.