Citat:
Ursprungligen postat av
VoldsamKnarkare
Hur är argumenten sakliga? Det är trådsanningar som presenteras utan förankring i verkligheten men du och ditt bihang tuffar på med det som att det vore skrivet i sten.
Jag anser att man ska ha på fötterna innan man anklagar folk för brott på öppna forum. I synnerhet när den man anklagar inte ens är misstänkt för något.
Man kan förstås inte veta om familjen är utan skuld men det är förhelvete inte din uppgift att utreda det. Det är polisens uppgift. Så länge ingen kommer och presenterar trovärdiga fakta på att familjen är kriminell så borde familjen i största möjliga mån hållas utanför denna tråd. Det är inte familjen till en mördare här. Jag har följt tråden sedan start och ingen har kunnat visa på att A är kriminell eller hans anhöriga. Det är bara rykten, skuldbeläggningar och antaganden vilka borde hållas för sig själva hos de som skriver. Halva tråden är sådant jävla dravel.
Det är tragiskt att FB som en gång i tiden var ett alldeles ypperligt forum har förvandlats till en samlingsplats för den ena bittra, livrädda och hysteriska smårassen efter den andra. Ni lusar ner varenda tråd ni deltar i med ert svammel.
Så varför deltar du ens i denna tråd? När du skriver det fetade så motsäger du dig din egen rätt att ens själv skriva i tråden.. Dina inlägg i den här tråden, som de flesta andras, består ju mest av känslor, inte fakta eller kopior på domslut. Det här är ju ett diskussionsforum där alla har rätt att utreda allt, om jag inte har missförstått det hela dvs!?
Det sakliga som jag syftade på, var ju givetvis att farsan 0-taxerat i flera år. Och diskussionerna om hur detta kan ha påverkat A på olika sätt.
- Det osakliga tycker jag givetvis är dina försvarstal för farsan och familjen, med argument som att man inte ska få snacka skit om blattar eller familj, och så börjar du som en maskin att kalla alla som inte håller med dig i ditt resonemang för skällsord som "rasister" eller liknande. Eller tycker du själv att du då argumenterar sakligt?
Att du är en blödig antirasist, gör inte omständigheterna kring BOs död mindre värda att utredas. Här skall allt utredas.
När det gäller det kursiverade: Är vi säkra på att det verkligen är
fb i sig som förändrats? Det har ju skett förändringar i världen de sista 15 åren som också borde påverka inläggens natur?
Citat:
Ursprungligen postat av
Sjuttiofemman
Ärligt, jag bemödar mig inte, krånglar inte, bryr mig inte om hans farsa har jobbat svart eller inte. Tror att du har läst in lite för mycket där, rökt på för mycket?
Kvalitetsnivån på inläggen här kan man diskutera, men merparten handlar mest om att få ta ut sina aggregationer eller indignation över samhällets tillkortakommanden i meterlånga FB-inlägg...och nu har vi hört allt om "blatte med dyr jacka och svartarbetande farsa som förtjänade att bli skjuten i huvudet".
Lägg av, ni låter f-n som en inverterad Betnér - och tillför absolut nada i tråden. Ni låter snarare som ett gäng bokstavstrogna imamer med både skygglappar och - speciellt - offerkoftan på....trots att ni i det här specifika fallet, även med miljoninkomster, marginellt bidragit till kommunkassan...
Just i fallet om 0-taxering är du kanske inte aktuell, där var jag säkert lite för snabb att klumpa ihop er.
Däremot så tycker jag att du i tidigare inlägg har lutat för mycket åt att försvara killen och hans familj, bara för att det just har varit folk med rasistisk syn här i fb som kommit med kritik.
Jag håller med dig om din åsikt om kvaliteten på de flesta inlägg här i tråden, både från blattebeskyddare, och från de fåntrattar som bara vill vräka ur sig spya om blattar generellt.
Som en annan användare så klokt skrev:
Det heter ändå negerboll!!