Citat:
Ursprungligen postat av
SvartChili
Jag har inte mött en enda Trump-supporter än. Klass och politisk tillhörighet är oväsentligt. Er möter jag bara här. Ni tillhör er lilla högerextrema falang. Att svenskar i gemen skulle stötta Trump är önskedrömmar från er. Liksom att Tyskarna eller européer överlag skulle falla för Trumps klumpiga retorik.
Självklart slänger du ur dig "högerextrem" som den hjärntvättade fåntratt utan någon som helst självrespekt du är. Bevisligen fungerar inte din värdelösa argumentation (som du fö enbart tagit efter av andra). Varken här, på TV eller under det amerikanska riksdagsvalet. Det är däremot själva grunden till oppositionen.
Du tycker säkert Obama var bra bara för att han var svart och hoppades på Hillary för att du tror hon är humanist. Gräv lite djupare innan du uttalar dig. Hillary är ondskan personifierad.
Tja, fast även om din bild av trumpsuporters är i samklang med medias bild så skulle du bli förvånad hur det egentligen ser ut.
Du tycks ha köpt hela MSM bild av det politiska läget.
För att orientera sig lite så måste jag nog rasera din bild av trump-anhängare som rasistiska white trash och rednecks. Det är nämligen väldigt många svarta och latinos som röstade på Trump, men sånt missar du eftersom du enbart läser DN, Aftonbladet och tittar på SVT, TV4 och CNN. Till och med många homosexuella och transpersoner röstade på honom.
Det gäller även i Europa. Du har tydligen missar oppositionsvågen som är på väg att välla över Europa nu. Frankrike, Storbritannien, Nederländerna och Italien för att nämna några. Snart är Sverige där med. Du (eller dem du eftetapar) kallar det för ett "slutet" rasistiskt högerextremt Europa. Flosklerna haglar, totalt verkningslöst. Jag kallar det för ett västeuropeiskt, modernt och patriotiskt (du förstår säkert inte ens inebörden termen) Europa där demokrati och jämställdhet ska råda och där nyhetsrapportering sker av politiskt obunden media.
Du vill (eller vad du blivit ilurad att du vill) är att rasera Europa med kulturer som vill kasta ut homosexuella från hustak, du vill inskränka jämställdhet och avveckla demokratin. Som ursäkt används ord som "flyktinghjälp" och "öppenhet". Europa är Europa. Det finns en anledning att vi kommit så långt. Så ska det förbli, och det har folk förstått. Du har det inte.