Citat:
Ursprungligen postat av
VoldsamKnarkare
Käften på dig din luffare. Jag är bekant med en läkare som dels pluggat upp betyg på Komvux samt gjort bra ifrån sig på HP. Men visst, har man en loserattityd som du så kommer man som sagt ingenstans här i livet.
Som sagt, det finns alltid undantag; som din bekanta.
Men kvotgruppen som antas utifrån kompletterade betyg (Komvux) är VÄLDIGT liten, vilket gör att det krävs straight A för att bli antagen. I samtliga ämnen!
Att Ahmed skulle få straight A i alla ämnen i natur på gymnasiet, eller Komvux - den chansen är väldigt minimal. Chansen finns givetvis, men som sagt, ytterst minimal. På skolverkets hemsida finner du rapporter om korrelation mellan grundskolebetyg och avgångsbetyg i gymnasiet. Vissa rycker upp sig, men 95% gör det inte. Ahmeds uppförsbacke var enorm, då han knappt kunde plus och minus. Att då tro att han helt plötsligt skulle klara Ma 4 och 5 med högsta betyg är en naiv önskedröm.