2017-01-14, 12:08
  #85
Medlem
Greenskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av abbe0901
Alltså jag vet ingenting om varken felkoderna eller vad det sitter för låda i bilen mer att den är Automat. Och jag vet inte hur eller vart man beställer delar eller någonting.
Vad för info behöver jag från verkstaden för att kunna ringa någon annan verkstad eller ska jag bara köra dit bilen?
Och om jag skulle byta in bilen kollar inte firmor upp om den varit lagad och felkoderna osv? Har jag inga skyldigheter?
Efter alla inlägg och allt jag läst på internet ny så känns det som att jag blir blåst. Låter inte alls som en trasig automatlåda som måste bytas.
Frågade på verkstaden om de inte kunde sätta i en begagnad eller liknande för att få ner kostnaden men de påstår att de i princip aldrig fungera? Låter konstigt att man på en auktoriserad Audi verkstad inte klarar av det när uppenbarligen vissa klarar av att göra det själva..

Det du behöver veta nu är vad VAG har för felkoder på bilen, dem måste ju "kört" den i datorn eftersom de anser att växellådan behöver bytas.
Säg att du är missnöjd eftersom de redan misslyckats med att reparera den och därmed kräver du mer detaljerad information! Inget fel med det!

Försök inte fulsälja bilen eller ngt annat, det är inte bra.

Felet med att sätta in en beg (från skroten) är att det kan bli dyrt om den rasar efter garantin gått ut, (normalt 3 mån?) en chansning som Audi inte vill ta, vilket jag har förståelse för.
Bilens regnummer + ev. tillverkningsnummer + Audis felkoder är allt du behöver ha än så länge för att kontakta en seriös växellådsfirma.

Var arg och kräv av Audi att vara med och vara samarbetsvilliga och reda ut den här dyra misslyckade reparationen de varit delaktiga i då mycket pengar står på spel.
Citera
2017-01-14, 12:15
  #86
Medlem
Greenskys avatar
Givetvis så är de inte samarbetsvilliga (ger ut info) så kräv alla pengarna tillbaks eftersom uppenbarligen inte bilen fungerar som den ska efter reparationen.

Citera
2017-01-14, 12:17
  #87
Går den även att växla själv med "paddlar"?
I så fall är det den ökända Dsg7 vxllådan kanske?
Går att läsa spaltmil om man googlar.
Det bästa vore väl att lura på den till en VAG handlare.
Dom kan knappast komma att klaga.
De har ju tid och resurser att lägga på det.
__________________
Senast redigerad av pe11e 2017-01-14 kl. 12:35. Anledning: tillägg
Citera
2017-01-14, 12:18
  #88
Medlem
idiamindadas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dagenslunch
Har också erfarenheter av VAG, dock VW. Hade en ny polo där laddtrycksregulatorn behövde bytas på en två år gammal bil. Innebar turbobyte och landade på ca 25 000 kr. Kaffepengar i jämförelse men orimligt tycker jag att på så pass nya bilar att dessa typer av fel, som inte kommer av felanvändning av ägaren, inte åtgärdas av tillverkaren. Kommer aldrig mer äga en bil som tillverkats av VAG-koncernen. Fick för övrigt för jävligt bemötande både av ÅF och av VAG i denna härva.
Jag har liknande erfarenheter och har vänner som också varit med om all den skit VAG skapar. "Sämre" märken som Renault och Kia har däremot en sjukt bra service (Hyundai byter bakvagnar på Santa Fe vid vanlig service utan att kunden får reda på det, även motor på vissa modeller)

VAG skall undvikas som pesten, iaf av privatpersoner.
Citera
2017-01-14, 12:42
  #89
Citat:
Ursprungligen postat av idiamindada
Jag har liknande erfarenheter och har vänner som också varit med om all den skit VAG skapar. "Sämre" märken som Renault och Kia har däremot en sjukt bra service (Hyundai byter bakvagnar på Santa Fe vid vanlig service utan att kunden får reda på det, även motor på vissa modeller)

VAG skall undvikas som pesten, iaf av privatpersoner.

På vilket sätt hjälper ditt inlägg TS?
Några andra har dessutom skrivit ungefär samma sak tidigare.
__________________
Senast redigerad av pe11e 2017-01-14 kl. 12:45.
Citera
2017-01-14, 12:42
  #90
Medlem
Greenskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pe11e
Går den även att växla själv med "paddlar"?
I så fall är det den ökända Dsg7 vxllådan kanske?
Går att läsa spaltmil om man googlar.
Det bästa vore väl att lura på den till en VAG handlare.
Dom kan knappast komma att klaga.

Jag googlade! Kan bli mörkrädd för mindre, tror VAG- koncernen måste bli mer servicevänliga/billiga om de inte vill bli utkonkurrerade, varför betala 350k för en bil när man kan få en bättre för hälften?
Citera
2017-01-14, 12:47
  #91
Medlem
Har fortfarande inte betalat för den första lagningen då bilen fortfarande är sönder.
Kontaktade de nu igen om detta för att fråga om den räkningen och de säger vi får se hur vi ska ordna med det då bilen fortfarande är sönder. Och får då infon att jag måste missuppfattat de då de tydligen haft sönder min styrbox själva så priset jag fått på 50 000:- är inte rätt.
Alltså jag lämnade in bilen innan jul med samma felkoder som nu. Fick då förklarat att de behövde laga styrboxen alternativt byta ut den om den inte går att laga och fick priser på detta och de skulle återkomma när de kollat på den.
Fick ett datum när bilen skulle varit klar. De hör av sig och säger att styrboxen går att laga så kostnaden skulle bli runt 15 000:- för detta istället för 50 000:-
Sedan hör de av sig igen hastigt och säger att den är sönder och de måste ha en ny så de kan inte lämna ut bilen på lovad tid och där har jag tydligen enligt de missuppfattat att kostnaden endå skulle bli densamma.
Men jag antog att kostnaden skulle bli 50 000:- eftersom detta var det priset jag fick från början (kanske mitt fel så ber om ursäkt isåfall om jag lämnat fel uppgifter här)

När jag nu kontaktar de förklarar de att de hade lagat styrboxen men när de skulle sätta tillbaka den så har de ev. råkat tappa den i golvet eller liknande (han visste inte exakt hur det hade gått till) och den har pajat så de fick sätta in en ny men att de får stå för detta vilket inte framkommit tidigare och jag då "bara" hade behlvt betala för reparation fast jag får en helt ny. Precis som om det skulle vara någon tröst.
Men han visste inte så mycket och sa jag får kontakta de i nästa vecka när personalen är på plats.

Förlåt om inlägget är luddigt men det är lika luddigt för mig!
Citera
2017-01-14, 12:50
  #92
Medlem
idiamindadas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pe11e
På vilket sätt hjälper ditt inlägg TS?
Inte alls i allmän mening. Mest tänkt att understryka vad andra sagt om VAG. Känns det bättre nu, surkart?

Som andra har sagt, landets småhålor är fullt av duktiga småfirmor som dels kan ge en kompletterande åsikt, dels skaffa fram en besegrad låda från t ex Tyskland. Man ska inte låta sig luras av stora firmor som utgår från att alla kunder är totala idioter. Småskuttarna kostar oftast hälften och för dessutom ett bra jobb. Vill TS ha nummer till en sådan firma är han välkommen med ett PM.
Citera
2017-01-14, 12:53
  #93
Medlem
Men om samma felkoder tidigare visade att styrboxen var felet. Kan man då vara säker på att de verkligen är lådan som är kass nu eller chansar de bara?
När detta skett och lamporna tänds så har bilen varvat mycket och inte växlat över till 2 ans växel som den ska.
Men har man då gasat så har den tillslut växlat över (kanske hoppar direkt till 3 ans växel då)?
Citera
2017-01-14, 12:58
  #94
Medlem
Greenskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av abbe0901
Men han visste inte så mycket och sa jag får kontakta de i nästa vecka när personalen är på plats.

Förlåt om inlägget är luddigt men det är lika luddigt för mig!

Ok. Kanske bäst tråden får vila lite tills du får reda på mer.

Citera
2017-01-14, 13:04
  #95
Medlem
skunkjobbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pe11e
Går den även att växla själv med "paddlar"?
I så fall är det den ökända Dsg7 vxllådan kanske?
[...]
Det brukar ju finnas "paddelväxling" till traditionella automatlådor med, gör det inte det på Q5?

En stund senare: Så vitt jag kan se här https://en.wikipedia.org/wiki/Audi_Q5 så har Q5 funnits med (förutom helt konventionell manuell låda) vad Audi kallar Tiptronic (ett namn som och S tronic. Så vitt jag kan se på http://www.audi.ie/ie/web/en/models/...ip-tronic.html är Autid Tiptronic en konventionell automatlåda med planetväxlar och en massa kopplingar medan S tronic är en dubbelkopplingslåda av samma typ som VW:s DSG-låda.
Citera
2017-01-14, 13:08
  #96
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Greensky
Ok. Kanske bäst tråden får vila lite tills du får reda på mer.

Ska jag gå vidare med denna verkstaden. Har iallafall fått pris på 130 000:- av de och att växellådan är kass.
Eller ska jag kontakta en annan verkstad?
Kan jag lita på att växellådan är helt kass eller ska någon annan verkstad felsöka bilen? Eller vad ska jag säga när jag ringer?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in