Citat:
Ursprungligen postat av
Murmilon
skulle ju helt klart säga att korset inne på mast 2-vägen stämmer mycket bättre överens sånär som på ett tiotal meter. skogen stämmer bättre med hur set ser ut på flygfotot. vid mast 1 står mest ung-skog som inte lär vara äldre än ett par tiotal år. ser inte ut på flygfotot som att det fanns speciellt avverkningsbar skog runt fyndplatsen. även bredden på vägen stämmer bättre överens. om det var så att dme var påväg in till en tipp så känns det som att mast 2-vägen är betydligt mycket bättre lämpad för den trafiken.. men bara en teori
Det är möjligt att du kanske har rätt, men jag förmodar att Borås Tidning ändå har visat rätt plats, de bör ju ha kontrollerat detta med Polisen. Polismannen Kjell Evertsson lever idag och han har blivit intervjuad i podcasten, men de pratar inte om den exakta fyndplatsen. Men, som sagt, polisen bör ha uppgett rätt plats för Borås Tidning.
Och vegetationen bör ha förändrats en hel del sedan mer än 40 år tillbaka. Och skogsstigarna, med alla dess kurvor och små backar, vid både Mast 1 och Mast 2 ser onekligen nästan likadana ut. Det har slagit mig flera gånger när jag strövat omkring vid flera olika platser med iPaden fylld av olika bilder över de aktuella områdena när jag har försökt att hitta den korrekta platsen.
Detta var för övrigt Evertssons första fall, eller bland hans första, som nybliven polis.
Jag har semester just nu och kanske ska ta mig till Mast 2 och kontrollera det hela för säkerhets skull. Å andra sidan gav tråddeltagaren
mappen en mycket bra beskrivning av platsen, och den visade på Mast 1 precis som Borås Tidning.