Citat:
Ursprungligen postat av
hayenna
Jag vet inte varför, men just den där detaljen känns så djupt obehaglig. Mannen har alltså hittat på en historia för att bli insläppt och de anade inget ont utan försökte hjälpa - och så slog han till, som det verkar helt utan varning.
Det verkar ju mer och mer som att han hade ett syfte med att bege sig dit. De gick snabbt ut med uppgiften att GM och BO var obekanta. Pådraget som sker när de letar verkar som att de letar Jason Voorhes försvunne lillebror.
Killen är lugn i bussen, i taxin och även med den han får lift till sjukhuset efter han skulle tappat minnet och attackerat honom.
Vet man om killen och BO inte råkar ha gemensamma bekanta även om de skulle vara obekanta för varandra?
Det manliga BO var väl lite av en skumlirare som gjort en del suspekta fastighetsaffärer (kan något med detta vara vad GM refererar till när han påstår sig blivit rånad, någon har blivit lurad i samband med köp eller försäljning?) ? Kanske därför man inte gör sig överdriven brådska vad det verkar för man måste kolla upp lite om saker man skulle vilja fråga om.