http://www.hd.se/2016-12-28/atta-ars-fangelse-for-valdtakt-mot-barn
Citat:
En vecka tidigare hade pappan till ett av barnen gjort en polisanmälan. Barnet hade då berättat för honom om övergrepp som pågått i sex års tid, från sommaren 2007, då barnet bara var 8 år gammalt.
Under polisutredningen visade det sig att Svalövsbon även förgripit sig på ett annat barn, under perioden 1998 till 2004. Det barnet var nio år vid första övergreppet
Citat:
Vid husrannsakan i mannens hem beslagtogs en bärbar dator och ett USB-minne med totalt 683 bilder och 15 filmer med barnpornografiskt innehåll.
Citat:
”XX har regelbundet under många år förgripit sig sexuellt mot två barn som stått under hans fostran. Det rör sig om ett mycket stort antal övergrepp som medfört stort psykiskt lidande för barnen”.
Citat:
Därför döms han till fängelse men åklagaren Carolina Dial Bern får inte gehör för sitt yrkande om minst tio års fängelse. Tingsrätten tar viss hänsyn till mannnens ålder och hälsa och dömer honom till åtta års fängelse. Mannen ska sitta kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
Citat:
Han ska även betala skadestånd på 350 000 respektive 300 000 kronor till de båda barnen. Domen omfattar även ett tredje minderårigt barn som får 7 000 kronor i skadestånd efter att ha utsatts för sexuellt ofredande.
Ytterligare en jävligt sjuk pedofil som dömts till långt fängelsestraff.
Vet inte hur tusan det kan vara så här många slags brott i år. Väldigt sjukt
(Hittade ingen gammal tråd som tog upp åtal eller liknande så gjorde ny tråd)